Turkcell, ilk çeyrekte yüzde 10 büyüdü

Turkcell, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de yüzde 10, “Grup” olarak ise yüzde 8,3 büyüdü. Şirket açıklamasına göre, Turkcell 2016’nın ilk üç ayında, tarihinin en yüksek 1. çeyrek gelirine ve faiz, amortisman ve vergi öncesi karına (FAVÖK) imza attı. 3 milyar 225 milyon TL’yi aşan Grup gelirinde Turkcell Türkiye’nin performansı etkili oldu. İlk çeyrekte yüzde 10 ile çift haneli büyüyerek 2 milyar 928 milyon TL gelir kaydeden Turkcell Türkiye’nin başarısına da yıllık bazda yüzde 31,1 artarak 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaşan data ve servis gelirleri büyük katkı sağladı.

Data gelirleri yüzde 26,4 büyüme ile 1 milyar TL’yi aşarken, servis ve çözüm gelirleri temelde Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artan kullanıma bağlı olarak yüzde 57,2 artışla 226 milyon TL’ye ulaştı. Data gelirinin artışında akıllı cihaz penetrasyonu, kullanıcı sayısı ve data kullanımındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 25,8 artan mobil genişbant ile yüzde 28,4 artan sabit genişbant gelirleri etkili oldu.

Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grubu yüzde 8,1 artışla 1 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 31,1 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell Türkiye ise aynı dönemde yüzde 10,6 büyümeyle 916 milyon TL FAVÖK ve yüzde 31,3 FAVÖK marjı kaydetti. Proforma Grup net karı ise yüzde 15,1 yükselerek 544 milyon TL’ye yükseldi.

Turkcell Uluslararası, 7 çeyreğin ardından ilk kez gelirlerini artırdı

Turkcell Türkiye’nin sabit müşteri sayısı, fiber şebekesi, satış gücü ve müşteri hizmetlerinin desteğiyle 1,6 milyona ulaştı. Çeyreksel bazda 36 bin fiber ve 25 bin ADSL müşteri artışı ile toplam 61 bin yeni sabit müşteri geldi.

Yeniden yapılanmanın yarattığı pozitif etki ile Turkcell Uluslararası, 7 çeyreğin ardından ilk kez gelirlerini artırdı ve yüzde 2,1’lik pozitif büyümeye imza attı.

Bu yılın ilk çeyreğinde Turkcell’in 5 ülkede konsolide ettiği operasyonlarının müşteri sayısı, 35,2 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 50,8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti. Faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1,2 milyon arttı ve müşteri bazının yüzde 50’sine ulaştı. Sabit tarafta fiber müşteri sayısı yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayısı 1,6 milyon oldu.

Turkcell TV+ geçen yıla göre 514 bin artışla toplamda 679 bin müşteriye ulaştı. Yakınsama stratejisi kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerin her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 17, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranı ise yüzde 30 oldu. Turkcell’in bölgesel genişleme ve küresel ürün ve çözümler sunma hedefleri doğrultusunda stratejik öneme sahip yenilikçi servislerine yönelik talep bu çeyrekte de hızla artmaya devam etti. BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte ve yeni adı fizy olan müzik servisleri artık yalnızca Turkcell’lilerin değil herkesin kullanımına açıldı.

BiP, bugüne kadar 192 ülkede 7,5 milyon kez indirildi. BiP’in son 3 aydaki indirilme sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Kullanıcılarının yüzde 39’unu diğer operatör müşterilerinin oluşturduğu BiP, bu alanda dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri oldu. Akıllı Depo’nun indirme sayısı 2,6 milyona, fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5,7 milyona ulaştı. Goller Cepte servisi de 2,1 milyon kez indirildi. Bu doğrultuda Turkcell’in dijital servis gelirleri bu çeyrekte geçen yıla göre yüzde 57,2 arttı.

KaanTerzioglu-2016b

“Bu başarı, 4,5G’nin de desteğiyle çok daha ileri taşınacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4,5G öncesi son çeyrekte özellikle data tarafından gelen başarının kendilerini daha da umutlandırdığını ifade ederek, “Bu başarı, dünyanın en güçlülerinden biri olan 4,5G şebekemizin de desteğiyle çok daha ileri taşınacak” değerlendirmesinde bulundu.

Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın etkili olduğunu dile getiren Terzioğlu, şunları kaydetti:

“Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergiledik ve önemli gelişmelere imza attık. Yılın ilk çeyreğinde en önemli gündemimiz Türkiye’de dijital dönüşümün başlangıcı olan 4,5G hizmetlerinin 1 Nisan’da gerçekleşen lansmanı oldu. Dünyanın en güçlü 4,5G şebekesini oluşturan Turkcell ekibi çok kısa sürede 4,5G hızında mobil interneti Türkiye’nin 81 ilinde yüzde 70’in üzerinde nüfus kapsaması ile hazır hale getirdi. Turkcell’liler ilk dakikadan itibaren 4,5G’ye yoğun ilgi gösterdi. Bugün itibarıyla 4,5G abone sayımız 5 milyona ulaşırken, 4,5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiği çok kısa zamanda yüzde 22’ye çıktı.

2016 yılı birinci çeyreğinin beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmesiyle açıkladığımız Turkcell Türkiye ve Grup gelir büyümesi hedefimizi yüzde 8-10 aralığında yineliyoruz. Grup FAVÖK kar marjımızı da yüzde 31-33 aralığında hedefliyoruz. Yıla rekorlarla güçlü bir başlangıç yapmamıza katkı sağlayan tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulumuza teşekkür ederim. Bu başarı hikayemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de bir kez daha şükranlarımı sunarım.”

“Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e yükseldi”

Terzioğlu, entegre iletişim ve teknoloji şirketi olarak yeniden yapılanmasını tamamlayan Turkcell’in müşterileri merkeze koyarak fark yaratan yeni çözüm ve hizmetler sunmaya başladığını belirtti. Turkcell’in entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi konumunu güçlendiren tekliflerle müşterilerine ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek çatı altında sunmak üzere sahada, çağrı merkezinde ve dijital kanallarda aksiyon planlarını hayata geçirmeye başladıklarını ifade eden Terzioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

“Mobil ve sabitteki gücümüzle müşterilerimize sektörde örneği olmayan yakınsamış bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 10 maddeden oluşan bir taahhüt listesi hazırlayarak, onları memnun etmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçlarının finansmanını desteklemeye devam etmek amacıyla mart ayında tüm Türkiye’de hizmet vermeye başlayan finansman şirketimiz çok kısa zamanda akıllı cihazların finansmanı için 400 binin üzerinde yaklaşık 500 milyon TL tutarında kredi sağladı. Bu gelişmenin etkisiyle şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e yükseldi.

Öte yandan, Paycell adını verdiğimiz mobil ödeme platformumuz ile müşterilerimize Turkcell faturası ile ödeme de dahil olmak üzere birçok alternatif ödeme seçeneği sunuyoruz. Son 12 aylık dönemde, bu platform üzerinden toplamı 440 milyon TL’ye ulaşan 16 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Gelişmiş teknolojik yetenekler ile yeniden tanımlanan Paycell hem Turkcell abonelerine hem de diğer müşterilere hizmet verecek.”

turkcell-2016

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir