Turkcell Superonline’dan Kayseri’ye ışık hızında internet

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’de ortalama internet hızının 2,8 mbps, Superonline’ın sunduğu minimum hızın ise bu ortalamanın yaklaşık 9 katı olduğunu söyledi.

Kentteki basın mensuplarıyla Novotel’de bir araya gelen Erkan, 2008 yılından bu yana 1,8 milyar lira yatırım yaparak Türkiye’yi fiber internetle tanıştıran Turkcell Superonline’ın ülke genelinde 32 bin kilometrekarelik altyapısıyla interneti 1 milyon 400 bin evin kapısına getirdiğini belirtti.

Kurumsal müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına uygun hizmetler sunduklarını ve Türkiye’de yatırımlarına aynı hızla devam edeceklerini vurgulayan Erkan, “Türkiye genelinde 75 ilimizde bir fiber optik ağ oluşturduk.  İnternet abone sayımız 464 bine ulaştı” dedi.

Erkan, Turkcell Superonline’nın müşterilerine Türkiye ortalamasının üzerinde internet hızı sunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Akamai internet raporuna göre, Türkiye’de ortalama internet hızı 2,8 mbps, Turkcell Superonline’nin sunduğu minimum hız ise bu ortalamanın 9 katı. Abonelerimiz 25-1000 mbps’ye varan hızlara ulaşabiliyor. Sadece ışık hızında internet sunmakla kalmıyoruz. Özellikle kurumlara özel toplam telekom çözümleri ile işletmeler için hayatı kolaylaştıran çalışmalara imza atıyoruz. Şirketlere sabit telefon, bilişim teknolojileri ve bulut servislerini içeren çözümlerimizi, Turkcell’in mobil çözümleriyle birleştirerek sunuyoruz. Örneğin Turkcell Akıllı Bulut platformu ve 3 ilde toplam 7 bin metrekare alana yayılan 7 veri merkezimizle birlikte Kayseri’deki işletmelerde herhangi bir ön yatırım yapmadan yazılım, donanım ve hizmet ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kurumsal e-posta, süper ofis paketi, uzaktan sunucu yedekleme, sanal sunucu, merkezi güvenlik sistemi gibi hizmetler sayesinde daha hızlı ve daha esnek hareket edebilen şirketlerin rekabet gücü de artıyor.”

Dünyada şehirlerin önümüzdeki dönem gündeminin dijital dönüşüm olacağının altını çizen Erkan, “Bu da ancak fiber optik teknolojinin yaygınlaşmasıyla mümkün olacak. Biz Turkcell Superonline olarak geleceğin akıllı şehirlerde olduğuna inanıyoruz. Ulaştırma Bakanlığının, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu vizyona verdikleri desteklerin yanı sıra tüm kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın işbirliğinin de büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Turkcell Superonline’ın yatırımları sayesinde belediyeler herhangi bir altyapı harcaması yapmadan dijital dönüşümü gerçekleştirebiliyor” şeklinde konuştu.

Erkan, Kayseri’de fiber hizmete 2012’nin kasım ayında başladıklarını belirterek, interneti 25 bin ev ve iş yerine ulaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir