Türkiye, Siber Suçlar Sözleşmesi’ni kabul etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve kamuoyunda ‘Siber Suçlar Sözleşmesi’ olarak anılan, 6533 sayılı ‘Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanunu’ onayladı.

2 Mayıs 2014’te Resmî Gazete’de yayınlanan kanunda, “Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesi”nin çekinceler ve beyanlar ile birlikte onaylanmasının uygun bulunduğu ifade edildi.

Sanal Suçlar Sözleşmesi’ni 10 Kasım 2010 tarihinde Strasbourg’da Türkiye Cumhuriyeti adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzalamıştı.

Sanal Suçlar Sözleşmesi, bilgisayar suçlarını ve internet suçlarını gözeten ilk uluslararası sözleşme olarak kabul ediliyor.

Sözleşme ve açıklayıcı raporu Avrupa Konseyi bakanları tarafından 109. oturumda 8 Kasım 2001 tarihinde kabul edildi. 23 Kasım 2001 tarihinde imzaya açılıp 1 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili olarak Avukat M. Gökhan Ahi, “Avrupa Siber Suçlar Sözleşmesi, Anayasa’nın 90. maddesi gereği iç hukukun bir parçası oldu.” yorumunu yaptı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir