3D yazıcı

Türkiye’de 3D yazıcılara olan ilgi artıyor

Türkiye’de 3D yazıcılar yıldan yıla giderek artan bir ilgi ile takip ediliyor. İlgideki bu artışın başlıca sebebi Millî Eğitim Bakanlığımızın son yıllarda ilk ve orta dereceli okullarda robotik kodlama dersleri verilmesi ve okullardaki robotik kodlama atölyelerinde 3D yazıcı kullanımının artması. Ayrıca üniversitelerde özellikle teknik üniversitelerde birçok projede 3D yazıcılar aktif olarak kullanılıyor.

Hemen hemen her okulda her öğrenci robotik kodlama derslerinde hem 3D tasarımı hem de 3D yazıcıları ile karşılaştı. Bu geçiş döneminde özellikle 3D baskı ile ilgili geniş kesimlerde bilinirlik oluştu ve her geçen gün artmaya da devam ediyor. Bir önceki dönemin öğrencileri hali hazırda iş yerlerinde 3D baskı yapan çalışanları olarak hayata atıldı.

Bugün öğrenci olanlar ise gelecekte gerek iş yerlerinde gerekse evlerde 3D yazıcı sahibi olacaklar. Bu gelişme bizleri hem yeni nesil eğitime hem de yeni nesil üretime geçiş dönemine hazırlayan ara dönem olarak kabul edilebilir.

Türkiye dünyayı geriden takip ediyor

3D yazıcıların kullanımı dünya genelinde büyük bir hızla yaygınlaşırken Türkiye 3D baskı konusunda dünyayı biraz geriden takip ediyor. Bunun en önemli sebebi 3D yazıcıların fiyatlarının yüksek olduğu ile ilgili ön yargıdan kaynaklanıyor. Oysa 3D yazıcıların fiyatları bugün bir akıllı telefonun altında seyrediyor hatta kaliteli ve pahalı bir telefonun fiyatıyla kıyaslandığında 3D yazıcının ulaşılabilirliği daha yüksek olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Türkiye’ de Çin üretimi 3D yazıcılar 1.500 TL seviyesinde satışa sunuluyor. Çin menşeli olmayan iyi kalitedeki yazıcılar ise 3.500-4.000 TL den rahatlıkla bulunabilir durumda. Bu durumda satın alma gücü 3D yazıcıların yaygınlaşmasının önünde en önemlim etken gibi dursa da asıl etken henüz kullanımın yeterince yaygınlaşmamış olduğu görülüyor.

Avrupa’da Çin imalatı olmayan ve başlangıç seviyesindeki bir 3D yazıcının fiyatı 400 – 1.000 Euro civarında satışa sunuluyor. Amerika ve Avrupa’da kur farkından kaynaklı olarak fiyat avantajının da etkisiyle tüketiciler rahatlıkla evlerine ve diğer yaşam alanlarına bu teknolojiyi dâhil ettiler.

Avrupalı tüketicilerin 3D yazıcılara olan ilgisi gün geçtikçe artan hızla devam ediyor. Aynı şekilde bu ülkelerde faaliyet gösteren ve küresel ölçekli üretim yapan şirketler de daha fazla baskıya hazır 3D modellerini tüketicilerin hizmetine sunmaya başladılar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir