Türkiye’nin 2014 yılı patent karnesi belli oldu

Adres Patent, Türk Patent Enstitüsü (TPE) verilerine göre patent başvurularını analiz ederek, Türkiye’nin Patent Haritası’nı çıkardı.

Adres Patent açıklamasına göre, TPE, 2014 yılına ait patent başvuru sayısını 4 bin 857 olarak belirledi. Bu rakam, 2013 yılına kıyasla yüzde 7 yükseldi.

Söz konusu Patent Haritası’na göre, en yakın rakibini neredeyse üçe katlayan Marmara Bölgesi, 2 bin 883 patent başvurusuyla ilk sırada yer aldı.

Marmara Bölgesi’ni, geçen yıla kıyasla patent başvurusunu arttıran İç Anadolu Bölgesi bin 12 başvuruyla, Ege Bölgesi ise 428 başvuruyla izledi.

Akdeniz Bölgesi’nin 2013 yılında toplamda 218 olan başvuru sayısı 2014 yılında gerileyerek 182’ye inerken, Karadeniz Bölgesi 175 başvuruyla beşinci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi 130 başvuruyla altıncı sırada yer aldı.

Bir yılda 100 patent sayısını aşamayan tek bölge olan Doğu Anadolu Bölgesi ise 49 başvuruyla yedinci sırada geldi.

Açıklamaya göre, TPE’nin yayınladığı verilerde patent sayısı yüksek illerin, sanayileşme ve üniversite sayılarının da yüksek olduğu belirlendi.

Üniversite sayısının yüksek olduğu İstanbul’da patent başvuru sayısı geçen yıla oranla yüzde 10 arttı. İstanbul, 2 bin 104 başvuruyla birinci oldu.

İstanbul’u 596 başvuruyla Ankara ve 316 başvuruyla Bursa takip etti. Ankara’nın patent başvuru sayısı 2013 yılına oranla yükselirken, Bursa’nın başvuru sayısı değişmedi.

Geçen yıl Ağrı, Bingöl, Tunceli, Bartın ve Iğdır’dan hiç patent başvurusu yapılmazken, 2013 yılında başvurusu olmayan illerden Mardin, Muş, Ardahan’dan birer, Siirt ve Şırnak’tan ikişer ve Sinop’tan 3 başvuru gerçekleştirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir