Türkiye’nin ilk ‘Apple Passbook’ uygulaması THY’de

Türk Hava Yolları, 2008’den beri beraber çalıştığı mobil yazılım partneri Pozitron’un yaptığı entegrasyon ve çalışma sonucu Mobil Biniş Kartı (MBK) altyapısını geliştirerek Apple Passbook desteği sunan dünyadaki ilk havayolları arasındaki yerini aldı.

Havaalanlarında uçak saatini kaçırmaya kadar sebep olan uzun süreli işlemler mobil teknolojiler sayesinde yavaş yavaş tarihe karışıyor. Mobil yazılım şirketi Pozitron tarafından daha önce Türk Hava Yolları için geliştirilen Fly Turkish uygulamasında sunulan mobil biniş kartı altyapısı ileriye taşınarak Passbook desteği verilmeye başlandı.

Passbook uygulaması, Apple tarafından iOS 6.0 sürümü ile birlikte henüz yeni piyasaya sunuldu. Apple’ın iOS 6.0 ve üzeri sürümlü iPhone/iPod touch cihazları için sunduğu Passbook uygulamasıyla kullanıcılar biniş kartlarını mobil ortama, yani kendi iPhone/iPod touch cihazlarına taşıyabiliyor.

Yalnızca iOS 6.0 ve üzeri sürümü kullanan iPhone ve iPod touch kullanıcılarının yararlanabileceği Passbook uygulaması ile Türk Hava Yolları yolcuları mobil biniş kartlarını “pass” olarak saklayabilir ve mobil biniş kartı destekleyen havaalanlarında kağıt biniş kartına gerek olmadan uçağa kadar gidebilirler. İstanbul’daki tüm havaalanlarında mobil biniş kartı uygulaması destekleniyor.

Pozitron Kurucu CEO’su Fatih İşbecer Passbook’un geliştirilme sürecini şu şekilde anlattı: “Apple Passbook uygulamaları dünyada henüz çok az havayolu tarafından kullanılıyor. Küreselleşme hareketleri ile bireylerin giderek daha mobil hale gelmesiyle birlikte havayolu şirketleri de sürekli olarak uçak yolculuğu yapanların hayatını kolaylaştırmak için farklı uygulamalara yöneldi.

Türkiye’de bir ilk olan Passbook’un en önemli özelliği mobil biniş kartı olarak kullanılmasıyla yolcuların uçağa kadar cep telefonu ekranıyla gidebilmesini sağlamak. Uçağa dair bütün bilgiler de cep telefonu ekranında bulunuyor. Dünyada sayılı sayıda lider havayolunun kullandığı bu uygulamanın Türkiye’deki gururumuz THY için öncülüğünü yapmak Pozitron için mutluluk verici oldu.”

İlginizi çekebilir:  Açık kaynak yazılım inovasyonun itici gücü

Passbook aynı zamanda kullanıcıların cüzdanlarını iPhone’larına taşımaları için atılan ilk adım olma özelliğini taşıyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar indirim kuponlarını, uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını da telefonlarında saklayabiliyorlar. Pozitron’un farklı sektörlere yönelik sunduğu diğer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için www.pozitron.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir