Türkiye’nin M2M’li ilk ‘Akıllı Okul’u Turkcell’den

Türkiye’nin makineler arası iletişim (M2M) donanımına sahip ilk “Akıllı Okul”u Doğa Okulları bünyesinde açıldı. Doğa Okulları Ataşehir Bilim Kampüsü, Turkcell teknolojisiyle “Akıllı Okul”a dönüştürüldü. Türkiye’de bir ilk olan proje kapsamında okulda öğrencilerin hem yeni teknolojileri bizzat deneyimlemesi hem de basit kodlar yazmayı öğrenmeleri sağlanıyor.

Kampüste bulunan akıllı sınıfta klima, perde, lambalar ve kamera sistemi mobil uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Üç boyutlu gözlükler ve 3D yazıcı sayesinde öğrencilerin teknolojiyle ilişkisinin geliştirilmesi hedefleniyor. Sphero Parkuru’nun eğitim alanına eğlenceyi taşıdığı kampüste Turkcell Maker Lab kuruldu. Bu laboratuvarda, Turkcell’in Geleceği Yazanlar projesi kapsamında öğrencilere programlama ve “maker” eğitimleri veriliyor.

Akıllı Okul projesi sayesinde öğrenci ve velilere “beacon” teknolojisi ile anlık bilgilendirme yapılabiliyor. Projede aynı zamanda elektrik tüketiminden tasarruf için Turkcell’in Akıllı Sayaç teknolojisi kullanılıyor.

“Misyonumuz, yenilikleri başlatacak bireyler yetiştirmek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğa Okulları Üst Yöneticisi (CEO) Bünyamin Çelikten, Doğa Okulları olarak eğitimde teknolojiyi ilk ve en iyi kullan kurum olmaya devam ettiklerini dile getirdi. Çelikten, şunları kaydetti:

“Ülkemizin geleceği gençlerimizi yeni nesil eğitim ile yetiştiriyoruz. Bunu yaparken güçlü iş ortaklarımızla iddialı projeleri hayata geçiriyoruz. Turkcell ile birlikte bunlardan birini Ataşehir Bilim Kampüsümüzde hayata geçirdik. Bizim misyonumuz yenilikleri takip edecek değil başlatacak bireyler yetiştirmek. Bilim konsepti pek çok alanda deneyim ortamı ve yaşantısı sunarken, çocukları sınırlı dünyalarından, dar bakış açısından, yalın düşünmekten ve tek boyuta odaklanmaktan uzaklaştırır. Onları daha geniş yelpazede, esnek, geniş ve içinde bulunduğu dünyadaki sorunlara karşı daha duyarlı davranmaya teşvik eder. Mevcut durumları koşulsuz ve şartsız bir şekilde kabul etmek yerine, sorgulamaya iter.

Öğrencilerimizin merak ve öğrenme arzusunu geliştirmeye ve zenginleştirmeye yönelik fiziksel ve akademik imkanları sunuyoruz. Zekanın ötesinde çok yönlü becerilerinin geliştiği bireyler yetiştirmek bu ülkeye kazandırılacak en büyük değerdir.”

“Teknolojiye dayalı eğitim anlayışı bu proje ile gerçek oldu”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan da “Turkcell olarak daima inovasyonla kalkınma modeline inanıyoruz ve müşterilerimize en son teknolojileri sunmak için canla başla çalışıyoruz. Bugün bir ilke daha imza atıyor ve geleceğin eğitim anlayışını Doğa Okulları ile birlikte ülkemize taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk akıllı okulunun Turkcell teknolojisiyle hayata geçmesinin kendileri için büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Erkan, şu açıklamalarda bulundu:

“İnovasyon ruhunun temelinde küçük yaştan itibaren teknolojiyle barışık, bu alanda yetkinleşmiş, yaratıcılık alanları zenginleştirilmiş nesiller yetiştirilmesi yatıyor. Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde uygulandığını gördüğümüz ve ülkemiz için hayalini kurduğumuz teknolojiye dayalı eğitim anlayışı bu proje ile gerçek oldu. Benzer örneklerin en kısa sürede çoğalmasını ve Türkiye çapında yaygınlaşmasını diliyoruz.

Teknolojiyi tüketen değil üreten bir ülke olmak istiyorsak akıllı okullara ihtiyacımız var. Bu okullardan mezun olacak gençlerimiz, Türkiye’nin geleceği için hazine değerinde olacak.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir