Türkiye’nin yüzde 80’i Facebook’u oyun için kullanıyor

Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (Mobilsiad) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından düzenlenen  “Mobil Oyun ve Yazılım Sektörü Buluşuyor” toplantısında mobil oyun ve yazılım sektörü masaya yatırıldı.

TURKCELL & TÜDOF & OYUNDER desteğiyle KOSGEB’in Boğaziçi Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda mobil oyun ve yazılım sektöründe Türkiye’nin payının arttırılmasın yönelik çalışmalar yapıldı.

Dünya genelinde mobil oyun ve yazılım sektörü payının her geçen gün arttığına vurgu yapan Mobilsiad Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan “Bir milyarın üzerinde insan dijital oyun oynamaktadır ve bireylerin bu oyunlar ile tanışma yaşları giderek düşmektedir. Her doğan çocuk bu sisteme entegre olmuş bir biçimde dünyaya gelmekte ve potansiyel kullanıcıdır. Dijital oyun sektörünün büyüklüğü yaklaşık olarak 75 milyar dolar olarak hesaplanırken, Türkiye’nin bu pastadaki payı 200 milyon dolar’dır ve Türkiye’deki toplam kullanıcı sayısı yaklaşık olarak 22 milyon olarak hesaplanmıştır. Bizim dernek olarak amacımız Türkiye’nin bu pazarda ki pasta payını büyütmektir ” dedi.

Türkiye’deki 30 milyon Facebook kullanıcısı olduğunu vurgulayan Erdoğan “Türkiye’de 30 milyon Facebook kullanıcısı bulunmakta ve bu kullanıcıların yüzde 80’i Facebook’u oyun oynamak için kullanmakta. Bu durum sadece bizim ülkemize özel değil biz bu oranlarla ilk 5’te yer almaktayız ve bütün dünyada insanların çoğunluğu Facebook’u oyun oynamak için kullanmakta.  Türkiye dijital oyun pazarında dünya genelinde ilk 10 içerisinde yer almakta” dedi.

Gerekli teşviklerle Türkiye’nin bu pazarda çok büyük bir büyüme kaydedeceğine vurgu yapan Erdoğan “Oyun piyasasının ön planda tutulması ve desteklenmesi ile kısa zamanda milyarlarca liralık bir ekonomi oluşturulması mümkün olacaktır. Türkiye’de sadece Facebook üzerinden mobil ödeme yapan tekil kullanıcı sayısı 1,4 milyon kişi. Bu 1,4 milyon kişi yıllık 5 milyon Türk Lirası başarılı ödeme işlemi gerçekleştiriyorlar. Üreteceğimiz oyunlar ile hem bu pazarı büyütecek hem de ihracat yapar konuma gelmiş olacağız” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir