Twitter, aktif kullanıcı sayısını artıramıyor

Tarihinde ilk kez çeyrek yıllık bir dönemde aylık aktif kullanıcı sayısını artıramayan Twitter’ın hisseleri değer kaybetti.

Twitter, 2015’in son çeyreğinde ayda ortalama 320 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıkladı. Bu rakam bir önceki yılın son çeyreğiyle aynı düzeyde.

Twitter’ın tarihinde ilk kez böyle bir durum görülüyor. Bir önceki yılın aynı döneminde net zararı 125 milyon dolar olan Twitter’in 2015’in son çeyreğindeki zararı ise 90 milyon dolar düzeyinde oldu.

Uzmanların beklediği gibi, şirketin gelirleri 2014’ün son çeyreğine göre yüzde 48 artış göstererek 710 milyon dolara ulaştı.

Twitter’ın bilançosu açıklandıktan sonra New York Borsası’ndaki seans sonrası işlemlerde şirket hisseleri yüzde 10 değer kaybetti. Ancak hisseler daha sonra toparlanarak günü yüzde 3 değer kaybıyla kapattı.

Teknoloji sektörü alanında araştırmalar yapan Gartner şirketinden Brian Blau, “yeni kullanıcı sayısında artış olmaması dışında iyi bir mali performans sergileyen Twitter, büyümedeki bu duraklamadan nasıl çıkacağını henüz göstermedi” dedi.

BBC’nin haberine göre, rakip sosyal paylaşım sitelerinin kullanıcı tabanında ise artış oldu. Facebook’un 1,5 milyar, Twitter’dan dört yıl sonra hizmete giren Instagram’ın ise 400 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Twitter’ın 2016’nın ilk çeyreği için yaptığı gelir tahmini de yatırımcıları düş kırıklığına uğrattı. Twitter 2016’nın ilk çeyreğinde 595 ila 610 milyon dolar gelir elde etmeyi beklediğini açıkladı. Bu da analistlerin tahmin ettiği 627 milyon doların oldukça altında bir rakam.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir