Twitter, borsada Facebook’u geçti

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ‘TWTR’ koduyla borsaya girdi. New York Borsası’nda 45,10 dolardan işlem görmeye başlayan şirketin hisseleri 50 dolara kadar çıktı. Kapanışta hisse halka arz fiyatına göre ilk gün yüzde 92 prim gerçekleştirdi. 70 milyon hisseyi 26 dolardan halka arz eden Twitter, böylece yüzde 92 prim yaptı.

Halka arzda 1.82 milyar dolar gelir elde eden Twitter, değer olarak rakibi Facebook’un üzerine çıktı. Twitter, bu sonuçla 2014 yılının tahmini satış oranı olan 1.14 milyar doların 12.4 katı üzerine çıktı. Bu sonuç, Facebook’un dün işlem gördüğü orandan 11.6 kat daha fazla.

Twitter’in 1.82 milyar dolarlık halka arzı 2004 yılında 1.9 milyar dolar elde eden Google’a yaklaşmasını sağladı. Twitter hisselerinin toplam piyasa değeri böylece 14.2 milyar dolar oldu. Hisse satışlarını Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JPMorgan Chase gerçekleştirdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir