Twitter: Devletlerin bilgi taleplerinde artış var

Mikroblog servisi Twitter, 31 Temmuz itibariyle 2013’ün ilk altı ayındaki devlet başvurularına istinaden hazırlanmış olan istatistiğin yayınlandığını açıkladı. Rapora göre, bir önceki yıla nazaran devlet taleplerinde artış yaşandı.

Twitter yönetimi altı aylık süre zarfında devletlerden servis kullanıcıları hakkında bilgi verilmesi isteğini içeren toplam 1157 başvuru aldı. Raporda söz konusu başvuruların genelde ceza davaları soruşturmaları doğrultusunda yapıldığı ifade edildi. Son bir buçuk yıllık süre zarfında devlet başvurularında gözle görülür bir artış yaşanıyor. 2012’nin ilk altı ayında 849, ikinci altı ayında ise 1009 başvuru yapılmıştı.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, kullanıcılar hakkında bilgi verilmesi talebiyle 2013’ün ilk altı ayında Twitter’e toplamda 26 devlet başvuru yaptı. %78’lik payla Twitter’e en çok başvuruyu ABD yaptı. ABD başvurularının %67’si servis tarafından karşılandı. Başvuru sıralamasında 2. sırayı ise %8’lik payla Japonya aldı. Rusya tarafından ise Twitter’e herhangi bir başvuru yapılmadı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir