Twitter

Twitter gelen yorumları gizleme imkânı sundu

Kullanıcılar artık sohbetleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olacak ve paylaşımlarına gelen düzeni bozucu yorumları gizleyebilecek. Diğer kullanıcılar bu yorumları görmek isterse açabilecek.

Sosyal platformda herkesin kendisini güvende ve rahat hissetmesini hedeflediğini belirten Twitter, sohbetlerin yürüme şeklini değiştirdiğini duyurdu.

Mevcut durumda Tweet cevaplayanlar tartışmanının konusu veya tonunu değiştirip konuyu amacından saptırabiliyor. Kullanıcıların başlattıkları sohbetlerde daha fazla kontrol sahibi olmasını istediklerini belirten Twitter, kullanıcıların Tweet’lerinize verilen cevapları saklama seçeneğini aktif hale getirdi.

Saklanan Tweet istenirse görülebiliyor

Yeni özellik şöyle çalışıyor: Herhangi bir kişi isterse Tweet’lerine gelen cevabı saklamayı seçebiliyor. İsteyen herkes saklanmış Tweet’leri Tweet’te görünen gri ikona dokunarak görebiliyor ve Tweet’lerle etkileşime geçebiliyor. Böylece kullanıcılar başlattıkları sohbetler üzerinde daha fazla kontrole sahip oluyor. Diğer kullanıcılar isterlerse hâlâ tüm sohbeti görebiliyor.

Test sürecinde kullanıcı davranışı nasıldı?

Twitter, bu özelliğin test sürecinde elde ettiği bulguları da şöyle paylaştı:

  • İnsanlar çoğunlukla alakasız veya can sıkıcı olduğunu düşündükleri Tweet’leri saklıyor.
  • Seçenek, gürültü kalabalığını ortadan kaldırmak için yeni bir yol sunuyor.
  • Cevapları saklama özelliğini kullanan insanların yüzde 85’i engelleme veya sessize alma özelliklerini kullanmıyor.
  • İnsanlar politikacı veya gazeteciler gibi kamuoyuna mal olmuş kişilerin bu özelliğe nasıl tepki vereceklerini merak ediyordu. Şu aşamada bu kişiler cevapları saklamaya yöntemine çok başvurmadı.
  • Kanada’da Tweet’lerini saklayan insanların yüzde 27’si kişilerle nasıl etkileşime geçtikleri konusunda gelecekte bir kez daha düşüneceklerini belirtti.
  • Ayrıca sessize alınan kelimelere benzer şekilde bu özelliğin ne gördüklerini kontrol etmeleri açısından yardımcı bir yol olduğunu düşündü.
  • Bir kişinin cevabını sakladıktan sonra kendisini o kişiden uzaklaşmak isteyebileceği görüldü. Bu sebeple artık aynı zamanda söz konusu hesabı engellemek isteyip istemediği de kontrol edilecek.
  • Bazı insanlar, ikonlar görünmeye devam ettiği için cevapları misilleme olabilir korkusuyla saklamayı istemediklerini söyledi.

Cevapları saklama seçeneği tüm dünyada iOS, Android, Twitter Lite ve twitter.com’da kullanıma sunuluyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir