Twitter hisseleri bu ay borsada

Twitter’ın halka arz sürecine yakın kaynakların verdiği bilgilere göre şirket gizli tuttuğu başvuru sürecini bu hafta halka açıklamayı planlıyor.

Başvuru sürecinin tüm hızıyla devam etmesi halinde şirket hisseleri Ekim sonunda işlem görmeye başlayabilir.

Twitter Inc., bu ay başında resmi hesabından atılan bir tweet ile regülatörlerle gizli bir başvuru süreci yürütüldüğünü duyurmuştu. ABD yasalarına göre bir şirket başvuruyu kamuya açıklamasından 21 gün sonra resmi olarak halka açılabiliyor.

Konuya yakın kaynaklara göre şirketin endişelerinden biri ABD’de süregelen borç limiti pazarlığının piyasalarda dalgalanmalara yol açarak halka arz edilen şirketlere olan iştahı azaltma ihtimali.

Son yıllarda merakla beklenen Twitter’ın halka arzının, Facebook’a kıyasla çok daha küçük boyutlarda olacağı düşünülüyor. Twitter’ın geliri 1 milyar doların altında. Facebook’un halka arz olmadan önceki geliri ise 3.7 milyar dolar idi.

ABD’de geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren bir yasaya göre yalnızca geliri 1 milyar doların altında olan şirketler halka arz başvurusunu gizli tutabiliyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Twitter’ın piyasa değerinin 10 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Facebook’un değeri ise bu rakamın 10 katıydı.

Twitter’ın halka arz sürecindeki baş sorumlunun Goldman Sachs olması bekleniyor. Goldman Sachs’ın yanı sıra J.P. Morgan Chase ve Morgan Stanley bankalarının da süreçte yer alması bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir