Twitter mahkeme kararıyla engellendi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, mahkeme kararıyla erişime kapatıldı.

Engelleme kararları TİB’in bilgilendirme sayfasında, kapatmaya ilişkin karar numaralarıyla birlikte yer alıyor.

twitter-engelleme

Twitter’ın engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının, internet servis sağlayıcılara gönderildiği ve servis sağlayıcıların bu kararı uygulamaya başladıkları öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Bursa mitinginde dinleme kayıtlarının yayınlanmasını eleştirerek şu açıklamayı yapmıştı:

Memleketin her meselesine burnunu sokandan alim olmaz. Şimdi mahkeme kararı çıktı. Twitter, mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şöyle der, böyle der hiç umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecek.

Engelleme kararından kısa bir süre önce ise Başbakanlık’tan şu açıklama yapıldı:

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir.

Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa’daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır.

http://internet.tib.gov.tr adresinden sorgulama yapıldığında şu anda listelenen mahkeme kararları:

(twitter.com) hakkında uygulanmakta olan kararlar:

Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında istanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 03/02/2014 tarih ve 2011/795 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.

(The PROTECTION MEASURE has been taken for this website (twitter.com) according to Decision Nr. 2011/795 dated 03/02/2014 of istanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi has been implemented by Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı.)

(twitter.com) hakkında uygulanmakta olan kararlar:

Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 18/03/2014 tarih ve 2014/181 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.

(The PROTECTION MEASURE has been taken for this website (twitter.com) according to Decision Nr. 2014/181 dated 18/03/2014 of İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi has been implemented by Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı.)

(twitter.com) hakkında uygulanmakta olan kararlar:

Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 04/03/2014 tarih ve 2014/223 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.

(The PROTECTION MEASURE has been taken for this website (twitter.com) according to Decision Nr. 2014/223 dated 04/03/2014 of Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi has been implemented by Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı.)

(twitter.com) hakkında uygulanmakta olan kararlar:

Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli)’nin 20/03/2014 tarih ve sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır.

(The PROTECTION MEASURE has been taken for this website (twitter.com) according to Decision Nr. dated 20/03/2014 of İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli) has been implemented by Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı.)

Twitter’ın engellenmesine ilişkin son kararın,  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli) tarafından alındığı görülüyor.

TWITTER: İNCELİYORUZ

Öte yandan Twitter’dan ise, “Türkiye’de erişimin engellendiğine dair haberleri inceliyoruz.” açıklaması yapıldı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir