Twitter Yöneticisi Ortiz: Twitter’ı iyilik için kullanın

MCT Danışmanlık tarafından bu yıl 13’üncü düzenlenen Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi’ne katılan Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, zirvede Twitter’ın iyi bir amaç ile nasıl kullanılabileceğini anlattı. Ortiz, “Sosyal medyada hikayenizi anlatmak istediğiniz zaman bilin ki sizin farkında olmadığınız bir sürü kitle tarafından mesajlarınız okunuyor. Bu yüzden sosyal medyada nasıl hikaye anlattacağımızı öğrenmemiz lazım” diye konuştu.

Tweet modelinin yaratıcısı olarak tanınan, Twitter Kurumsal Sosyal İnovasyon Yöneticisi Claire Diaz Ortiz, MCT Danışmanlık tarafından 13’üncüsü düzenlenen Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi için İstanbul’daydı. Her büyük markanın bir hikaye anlattığı fikrinden yola çıkılarak, “Sizin Hikayeniz Ne?” teması ile üzerine kurulan zirvede Ortiz, sosyal medyanın önemini farklı hikayelerden örnekler vererek anlattı.   Twitter’da sosyal inovasyonun geliştirilmesi, sosyal sorunların çözümü için çalışan kuruluşların tanıtılması, bireylerin seslerini duyurmaları, bilgi ve fikirleri hızlı bir şekilde ve hiçbir maliyeti olmadan yayabilmelerini sağlamak için çalışan Ortiz, sosyal medya kanallarını Twitter, Youtube ve Facebook/blog olarak 3’e ayırdı.

Her bir sosyal medya kanalı ile ilgili hikayeler anlatan Ortiz Twitter ile ilgili; “Bir arakadaşım Mısır’da yaşanan ayaklanmaları araştırmak için Mısır’a gitti. Seyehati sırasında haksız bir tutuklanma olayı ile karşı karşıya kaldı.  Polis arabasında kendi fotoğrafını çekip, tutuklandım diyerek Twitter’da paylaştı. Twitter’ın gücü ile bu haksız tutuklanma Amerikalı yetkililer tarafından duyuldu ve tutuklama kararının kaldırılması için gerekli süreç başlatıldı” dedi.

Facebook ile ilgili de bir örnek vererek,  Kenyalı bir çocuktan bahseden Ortiz, “Bahsettiğim kişi bir gün birlikte yemek yerken, kendi başına yarım tavuk yediğini sosyal medyada paylaşmak istediğini söyledi ve hemen vazgeçti. O’na neden vazgeçtiğni sorduğumda; “Kenya’da benim arkadaşlarım açlık ile mücedele ediyorlar, bunu yiyemeyen çok fazla arkadaşım var dedi”  19 yaşında bir gencin böyle bir hassasiyet göstermesi çok önemli” diye konuştu.

İlginizi çekebilir:  İŞKUR'dan istihdam garantili Sosyal Medya Uzmanlığı kursu

“Sosyal medyada hikayenizi anlatmak istediğiniz zaman sizin farkında olmadığınız bir sürü kitle tarafından mesajlarınız okunuyor” diyen Ortiz, “Bu yüzden sosyal medyada nasıl hikaye anlattacağımızı öğrenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir