Twitter’ı en yoğun kullanan ülkeler hangileri?

Araştırmaya göre Twitter’ ı en yoğun kullanan ülkeler Amerika, Brezilya ve Japonya. Arapça ise en yaygın kullanılan diller sıralamasında yükseliyor.

Medya araştırma şirketi Semiocast tarafından pazartesi açıklanan raporlar, Twitter sosyal paylaşım sitesine 500 milyonu aşkın kişinin bağlandığını ortaya koyuyor. En çok bağlanan kullanıcılar arasında ise Amerikalı ve Brezilyalı kullanıcılar başı çekiyor.

Twitter’da profil sahipleri, 140 karakterle sınırlandırılmış yorumlarını bir nevi mini blog prensibiyle paylaşıyorlar. Paris merkezli araştırma kuruluşu, bölgesel dağılım, dil, zaman dilimi gibi parametrelere göre 517 milyon hesabın profillerini inceledi.

ABD 141 milyonu aşkın kullanıcıyla başı çekerken, yılın başına göre yüzde 23 oranında artış kaydeden Brezilya 41 milyon kullanıcıyla onu takip ediyor. Üçüncü sırada yer alan ülkeyse 35 milyon kullanıcıyla Japonya. Türkiye ise bu sıralamada 11’inci, Almanya, 19’uncu sırada yer aldı.

Arapça, Twitter’da en yaygın kullanılan diller arasına girdi. ABD aynı zamanda aktif olarak en fazla mesaj yollayan kullanıcıya sahip ülke. Atılan her dört mesajdan biri ABD’den atılıyor. Twitter’da İngilizceden sonra en yaygın olarak kullanılan ikinci lisan ise Japonca.

Kentler bazında ise Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın Twitter’ı en aktif kullanan bölge olduğu ortaya çıktı. Tüm tweetlerin yüzde 2,4’ü Cakarta’dan dünyaya yayılıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre rapordaki ilginç notlardan bir diğeri de, özellikle “Arap Baharı” sonrasında Arap dünyası tarafından daha yoğun takip edilmeye başlanan Twitter’da Arapçanın da en yaygın kullanılan diller arasında altıncı sıraya yükselmiş olması.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir