Twitter

Twitter’ın ‘devlet kontrollü medya’ uyarısında tutarsızlık

Twitter, Rusya, Çin ve İran’ın medya kuruluşlarını ‘devlet kontrollü medya’ diyerek yaftalamaya başladı. Ancak Amerikan, İngiliz, Alman ve Fransız gibi bir çok batılı devlet medya kuruluşunun kapsam dışı tutulması, Twitter’ın tarafsız davranmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Twitter, hükümet organlarının hesapları ile hükümetlerin kontrolündeki medya hesaplarına bunu belirgin kılan uyarılar koyacağını açıkladı. Şirket, hükümetlerin finanse ettiği ve içeriği hükümetlerin etkisiyle belirlenen yayın kuruluşlarının Twitter tarafından tavsiye edilen hesap veya içeriklerde de yer almayacağını duyurdu.

Propaganda amaçlı kullanıyorlar iddiası

Twitter’dan yapılan açıklamada, “Bağımsız medya kuruluşlarından farklı olarak devletler, kendine bağlı medya organlarını propaganda aracı olarak görmekte ve siyasi hedeflerine hizmet edecek şekilde kullanmaktadır” denildi.

İngiliz BBC ve Amerikan’ın Sesi’ne dokunulmadı

Şirket, kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları hesapların doğrudan veya dolaylı şekilde bir hükümet organıyla bağlantısı olup olmadığını bilmeye hakkı bulunduğunu belirtti. Twitter, İngiltere devlet yayın kuruluşu BBC ve Amerika’nın Sesi (VOA), Amerikan radyo kurumu NPR’ı bu uygulamanın dışında tuttu.

Uygulama öncelikle Rus ve Çin medya kuruluşlarına

Twitter, uygulamayı ilk olarak Rusya medya kuruluşu RT’nin hesabında hayata geçirdi. Devlet destekli bir Rus kuruluşu olan ve daha önce Russia Today adı ile yayın yapan RT’nin Rus hükümetinin propaganda aracı olarak hizmet verdiği ileri sürülüyor. Farklı dillerde yayın yapan Rus devleti destekli Sputnik’in hesaplarına da söz konusu uyarı konuldu.

Rusya, başka ülkelerdeki siyasi gelişmeleri yönlendirmeye çalışmakla suçlanıyor. ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde de manüplasyonlar yapılacağı endişesi hakim. Trump’un başkan seçildiği son seçimde de Rusya’nın rolü kamuoyunu ve yargıyı meşgul etmişti.

Daha önce de Facebook duyurdu

Twitter’dan önce Facebook da Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerde hükümetlerin kontrol ettiği hesaplara uyarı konulanacağını açıklamıştı. Facebook’un açıklamasına göre bu kategoriye dahil edilebilecek 200 kadar hesap bulunuyor. Bunlara “Russia Today”, “Xinhua News”, İranlı “Press TV” gibi yayınlar örnek gösteriliyor.

Facebook, ABD’de 3 Kasım’da düzenlenecek seçimler öncesi söz konusu yayınların ABD’deki reklamlarının da bloke edileceği açıklandı.

ABD devlet medyası kapsam dışı tutuldu

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Facebook Siber Güvenlik Bölümü Başkanı Nathaniel Gleicher, hükümet destekli medya kuruluşlarına uyarı ibaresi konmasına yönelik uygulamadan Amerikan kamu radyo televizyonlarının muaf tutulacağını, zira kamu finanmanına rağmen söz konusu medya kuruluşlarında editoryal bağımsızlığının bulunduğunu iddia etti.

Resmi hesaplara da bilgi notu

Twitter’ın açıklamasına göre, ilk aşamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan Çin, Fransa, Rusya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) resmi hesaplarında uyarı yer alacak.

Bu ülkelerde hükümet organları tarafından kullanılan hesaplar minik bir bayrak sembolüyle tanınır kılınacak. Hükümetlerin kontrolündeki medya organlarına ait hesaplar da bir masa ve mikrofon sembolüyle vurgulanacak.

Kurşun geçirmez malzemeli şarj kablosu | Anker Powerline+ incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir