Uçak bileti satışlarının yüzde 60’ı ‘cep’ten yapılıyor

Başarılı İnternet girişimcileri Çağlar Erol (CEO) ve Nihan Çolak Erol (COO) tarafından 2008 yılında kurulan Enuyguncom, kuruluşunun ardından geçen 8 yıllık süreçte yakaladığı büyüme ve başarıyla adından söz ettiriyor. Bugün kullanıcılarının 1000’den fazla havayolu şirketinin biletlerini bir kaç tıkla karşılaştırıp, kolayca satın aldığı Enuyguncom, havayolu şirketlerinden sonra Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi konumuna geldi. Enuyguncom’un bulunduğu konumu Alexa verileri de destekliyor.

Enuygun.com yurt içi alınan her 40 biletten birini satıyor

Enuyguncom CEO’su Çağlar Erol, aylık 7,5 milyon ziyaretçisi ve 40 milyonun üzerinde sayfa gösterimine sahip olan Enuyguncom’un hizmet kalitesi ve en uygun fiyat yaklaşımı ile her ay 200.000’i aşkın kullanıcının uçak bileti alımı için tercihi olduğunu belirterek, “Teknolojinin gelişimi ve İnternet’in yaygınlaşması özellikle son yıllarda turizm ile havacılık alanlarında hizmet ve iş yapış biçimlerini büyük ölçüde değiştirmeye başladı. Yaşanan değişimler turizm ve havacılık sektörlerini geliştirirken tüketiciler cephesinde ise kolaylığı ve bütçe tasarrufunu getirdi. Hatta kısa bir süre önce açıklanan global online ticaret araştırması verilerine göre Türkiye, %60’lık oran ile online alışverişte en fazla seyahat satın alınan ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor. Bu veri de bahsettiğim değişimi net biçimde özetliyor. Turizm ve havacılık sektörlerinde yaşanan bu gelişime en uygun iş modellerinden biri ise 2008 yılında kurulan ve TÜRSAB’a bağlı A sınıfı seyahat acentesi ve aynı zamanda IATA üyesi olan Enuyguncom. Kullanıcılarının 1000’den fazla havayolu şirketinin biletlerini bir kaç tıkla karşılaştırıp, kolayca satın aldığı Enuyguncom, havayolu şirketlerinden sonra Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitesi konumuna geldi. Şirketimiz Türkiye’deki her 40 yurt içi uçak biletinden 1’ini satma başarısını gösteriyor” dedi.

Tüketiciler en uygun uçak bileti için interneti tercih ediyor

Enuyguncom COO’su Nihan Erol ise Türkiye’de İnternet’ten uçak bileti alan kullanıcıların bir analizini yaptıklarını belirterek, “Enuyguncom’dan uçak bileti alanların %64’ünü erkekler, %36’sını ise kadınlar oluşturuyor. Kullanıcıların yaş aralığına baktığımızda ise 19-29 yaş arasındaki kişilerin bizden uçak bileti alanların %44’ünü oluşturduğunu görüyoruz. İnternet üzerinden uçak bileti en çok pazartesi günleri satın alınıyor. Kullanıcılarımız gün içinde her saat Enuyguncom’dan uçak bileti alıyor. En çok satış yapılan saatler 20:00 ve 21:00 olsa da gün içinde her saatte yapılan satışlar birbirine yakın düzeyde seyrediyor” şeklinde konuştu. Enuyguncom’dan uçak bileti alanların yurt içinde sırasıyla en çok İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Trabzon’a uçtuklarını dile getiren Nihan Erol, yurt dışında da ilk tercihin Almanya olduğunu onu Azerbaycan, Hollanda, Fransa, Irak ve Ukrayna’nın takip ettiğini söyledi.

İnternet’ten uçak bileti alanların %80’i tek çekim ile ödeme yapıyor

Enuyguncom’dan bilet alanların tüm Türkiye geneline yayıldığını da belirten Nihan Erol, en çok bilet alımının yapıldığı yerleri İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Trabzon, Diyarbakır, Gaziantep, Samsun, Kıbrıs ve Van olarak sıraladı. Kullanım ve ödeme alışkanlıklarını da değerlendirdiklerini belirten Nihan Erol, “Kullanıcılarımız uçak bileti alırken %80 oranında kredi kartından tek çekim yaptırmayı tercih ediyor. Sadece %20’lik bir kısım taksitli olarak bilet alıyor. Mobil satışlara baktığımızda ise bu oranın özellikle son bir yılda çok hızlı büyüdüğünü görüyoruz. Şu an için uçak bileti satışlarımızın %60’ı mobil cihazlardan gerçekleşiyor. Bu oranın 3 yıl içerisinde %80’i aşmasını bekliyoruz. Kullanıcılarımız mobil uyumlu sitemizin yanı sıra Uçak Bileti by Enuygun adlı mobil uygulamamız üzerinden kolaylıkla uçak biletlerini alabiliyor” şeklinde konuştu.

Enuyguncom, Wingie ile yurt dışına açılıyor

Enuyguncom CEO’su Çağlar Erol Türkiye’de yakaladıkları başarıyı 2016 yılı ortalarında yurt dışına taşımak istediklerini de açıkladı. Wingie.com ile ilk aşamada İngilizce ve Almanca olarak hizmet vermeye başlayacaklarını belirten Erol, yapacakları yurt dışı atılımıyla global bir oyuncu olarak büyümeyi sürdüreceklerini söyledi. İlk yılı pazara giriş, test ve geliştirme yılı olarak gördüklerini bildiren Çağlar Erol, bir yılın sonunda Wingie üzerinden 20.000 bilet satışı hedeflediklerini dile getirdi. Gelecek yıldan itibaren ise büyümeyi hızlandırarak 5. yıl sonunda yurt dışına yılda ortalama 5 milyon adet uçak bileti satışı yapmayı hedeflediklerini paylaştı.

Turizm ve ekonomiyi destekleyen güçlü bir Türk markası olacağız

Kuruluşundan bu yana her yıl cirosal olarak %100 büyümeyi başaran, son 5 yılda sayfa gösterimini ve tekil ziyaretçi sayısını 10 kat artıran ve 80 kişilik bir ekip haline gelen Enuyguncom, 10. yılını kutlayacağı 2018 için önüne önemli hedefler koyuyor. Türkiye’nin en büyük uçak bileti satış sitesi olmakla kalmayıp, Wingie ile uluslararası arenada bilinen ve güçlü bir Türk markası haline gelmeyi hedeflediklerini belirten Çağlar Erol, “Enuyguncom olarak 2016 yılı içinde 4 milyon uçak bileti satmayı hedefliyoruz. Ana hedefimiz Türkiye’deki tüm uçak bileti pazarının %10’una ulaşmak ve bunun yanında tüm satışlarımızın da %20’sinin yurt dışında gerçekleşmesini sağlamak. Hem şirket olarak büyürken hem de Türkiye turizmine ve ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir