Ucuz iPhone satmıyor, çünkü…

Apple’ın Eylül ayında piyasaya sürdüğü yeni modellerinden iPhone 5C’nin istenen satış rakamlarına ulaşmaması ürünün kullanıcıları kıskandırmaması gibi ilginç gerekçe gösterildi. 5C’nin iPhone’un önceki modellerinden farklı bir şey sunmadığı, bu yüzden de kullanıcıların ürüne sahip olamadıkları için kendilerini kötü hissetmedikleri belirtiliyor.

Tüketici danışmanı Roger Dooley, “Eski zamanlarda insanlar kendilerini ispat etmek ve diğerlerinden üstün görmek için ava çıkıp bulabildikleri en büyük geyiği avlar ya da en büyük aslanı öldürür, onun dişini boynunda taşırdı. Şimdiki zamanlarda da sosyal statü göstergeleri teknolojik ürünlere dönüştü. Ancak iPhone 5C insanlara bu hissi vermiyor” şeklinde konuşuyor.

CNBC-e’nin haberine göre, Apple CEO’su Tim Cook yeni iPad tanıtımında yaptığı konuşmada bu yıl toplam 9 milyon iPhone sattıklarını açıkladı. Cook, yeni modeller iPhone 5S ve 5C’nin satış detaylarını paylaşmadı. Uzmanlar bunun modellerde istenen rakamların görülmediğinin bir işareti olduğuna dikkat çekiyor.

5C adındaki C’nin “cheap” yani “ucuz” olmasını bekleyen tüketiciler, normal iPhone modellerinden bile daha pahalı bir ürünle karşılaştı. Model iki yıllık kontratla 199 dolara satılsa da nakit alımlarda 549 dolara satılıyor. Bu da normal bir iPhone fiyatından bile fazla bir rakam.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir