Uluslararası Af Örgütü’nden gazetecilere ‘panik butonu’

Uluslararası Af Örgütü, gazeteci ve aktivistlerin kaçırılma, gözaltı ya da tutuklanma durumlarında acil yardım isteyebilecekleri bir akıllı telefon uygulaması hazırladı.

Yaşlı insanlar, acil durumlarda yardım isteyecekleri bir telefon uygulamasına hâlihazırda sahipler. Bir telefon tuşu yardımıyla, evde oluşabilecek bir kazaya karşı yardım çağrısında bulunabiliyorlar.

Yaşlılar için gündelik yaşam başlı başına tehlikelerle dolu olabiliyorken, gazeteciler ve aktivistler de kriz bölgelerinde bir anda tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Uluslararası Af Örgütü, bazı ortak kuruluşlarla birlikte gazeteci ve aktivistler için ‘Panic Button’ yani panik butonu adlı bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Uygulamayla, gözaltı, tutuklama ya da kaçırılma gibi durumlarda söz konusu kişilerin kısa sürede yardım çağrısı yapabilmelerine olanak sağlanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir