Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki sızıntı onarıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun astronotları, istasyon dışında meydana gelen amonyak sızıntısını altı saat süren bir uzay yürüyüşünün ardından onardı.

İki Amerikalı astronot Chris Cassidy ve Tom Marshburn, istasyonun dışında, soğutucu sisteme bağlı 113 kilogram ağırlığındaki kutuyu değiştirmeyi başardı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Uzay İstasyonu’nun Kanadalı komutanı Chris Hadfield, amonyak sızıntısının ciddi bir sorun olduğunu açıklamıştı. Sıvı amonyak, istasyona elektrik sağlayan güç ünitelerinin soğutulmasında kullanılıyor. Ancak Hadfield, sızıntının başlamasının ardından istasyondaki altı personelin ısınmayı kontrol altına aldığını bildirdi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, mürettebatın tehlikede olmadığını, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun normal faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.

Amonyak sızıntısı Perşembe günü fark edilmişti. Geçen yıl da benzeri bir sorun yaşanmıştı. Ancak sızıntının kaynağının aynı olup olmadığı bilinmiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir