Üniversite için gidilen şehirde ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Üniversite için eve çıkacak öğrencilerin pek çoğunun hayalinde bir kiralık daireye çıkmak vardır. Bunun, kişiye büyük bir özgürlük hissi vereceği düşünülür. Ayrıca günümüzde büyük şehirlerdeki üniversite âdetinin çokluğu ve yurt kontenjanlarının yetersizliği de öğrencileri kiralık daire arayışına iter. Ancak tabii ki kiralık dairede yaşamanın da kendine göre bazı zorlukları var. Bunlardan ilki, doğru dairenin bulunmasıdır.

Kiralık daire bulmak artık eskisinden çok daha kolay, çünkü Zingat.com var. Zingat.com’daki binlerce kiralık daire ilanının içerisinde kendinize uygun olanını kolaylıkla bulabilirsiniz. Zingat.com’da yer alan tüm kiralık daire ilanları detaylı bilgiler ve kolay anlaşılır görsellerle sizlere sunulur. Bu da daire tercihinizi daha kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlar. Zingat.com’un sizlere sunmakta olduğu bir de Bölge Raporu hizmeti var. Bölge raporları her il, ilçe ve mahalle ile ilgili detaylı bilgi sunuyor. Bu da farklı bir şehirde kiralık daire ararken hangi ilçede yaşamanız gerektiğine karar vermenizi kolaylaştırıyor.

Ankara’da üniversite okuyacak bir öğrenciyi örnek alalım. Bu öğrenci hangi ilçede yaşaması gerektiğine karar verirken Zingat.com’un ilçelerle ilgili bölge raporlarından yararlanabilir. Ankara’nın farklı ilçelerinde farklı kira ortalamaları var. Örneğin Ankara’nın Sincan ilçesi genel olarak üniversitelere çok yakın olmasa da, Ankara kiralık daire arayışında olan öğrenciler için cazip bir seçenektir. Çünkü Sincan kiralık daire fiyat ortalaması diğer pek çok ilçeye göre daha ucuzdur.

Bu nedenle Ankara’daki üniversite öğrencileri, Sincan kiralık daire ilanlarına büyük ilgi gösterirler. Elbette eve çıkmak için daha pahalı ilçeler ve daireler de seçilebilir. Bütçenin yeterli olmadığı durumlarda birkaç arkadaş bir araya gelerek de bir kiralık daire tutabilir. Birlikte eve çıkılacak arkadaşın seçilmesi de son derece titizlikle hareket edilmesi gereken bir süreçtir.

En ekonomik şekilde kiralık daire bulmak, sahibinden kiralık daire ilanlarına bakmakla gerçekleşir. Emlak ofislerinin aldığı komisyon bedellerini ödememek için ev sahibi tarafından verilen kiralık daire ilanlarına bakmanız daha doğru olacaktır.

Evinizi ararken karşınıza çıkabilecek tüm masrafları önceden hesaplamanız gerekir. Bir eve çıkmak, sadece kira bedeli olarak düşünülmemelidir. Taşınma masrafları, tadilat bedelleri, apartman aidatı ve hatta arabanız varsa otopark konusunu da taşınmadan önce değerlendirmelisiniz. Eğer kişisel aracınız yoksa oturduğunuz evin toplu taşıma araçlarına yakın olması sizin yararınıza olur. Aksi takdirde özellikle soğuk ve yağışlı havalarda toplu taşıma araçlarına ulaşana kadar bile büyük zorluklar çekebilirsiniz.

Dairenizin içinde yer aldığı binanın özellikleri de yaşam kalitenizi doğrudan etkiler. Özellikle İstanbul kiralık daire seçeneklerine göz atıyorsanız, binanızın sağlamlığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bilindiği gibi İstanbul, Türkiye’nin deprem bölgelerinden biridir. Bir eve taşınmadan önce binanızın deprem güvenliği ile ilgili bilgi almanız hayati önem taşır.

Eğer eşyanız yoksa ya da farklı bir şehre eşya taşımakla uğraşmak istemiyorsanız, eşyalı kiralık daire seçenekleri sizin için daha uygun olacaktır. Ayrıca dairenin hali hazırda sorunlu bölgeleri varsa, ev sahibinizden bunların yapılmasına dair yazılı belge almanızı öneririz. Sözle verilen taahhütler bir süre sonra unutulmaya meyillidir. Bu nedenle kira depozitosu başta olmak üzere önemli konuları ev sahibinizle yazılı olarak görüşmeniz uzun vadede sizin için daha faydalı olacaktır.

Eğer siz de farklı bir şehirde üniversiteye başlayacak bir öğrenciyseniz, Zingat.com’da aradığınız daireye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yazımızda sizler için hazırladığımız bazı önerilerden faydalanarak ev kiralama sürecini en sorunsuz şekilde atlatabilir, üniversite hayatınızın bundan sonraki kısmında kaliteli bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir