Üniversiteliler Siber Güvenlik Kampı’nda buluştu

TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü ile Bilgi Güvenliği Akademisi’nin üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Siber Güvenlik Yaz Kampı’nın üçüncüsü tamamlandı.

Siber Güvenlik Yaz Kampı süresince 40’ı teknik bilimler ve 10’u sosyal bilimler öğrencisi olmak üzere toplam 50 öğrenciye eğitimler verildi. Eğitimlerin sonunda öğrencilerin takım çalışması yeteneklerinin güçlendirilmesi ve kamp sırasında edindikleri bilgilerin pekiştirilmesi amacıyla ödüllü yarışmalar düzenlendi.

Teknik bilimler öğrencilerinin katıldığı “Capture The Flag” adı verilen yarışmada 8 takıma ayrılan öğrenciler kendilerine verilen kurgulanmış sistemleri ele geçirmeye çalıştılar. Sosyal bilimler öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada ise 4 gruba ayrılan katılımcılar kendilerine verilen konu hakkında 45’er dakikalık sunumlar yaparak jüriden en yüksek puanı almaya çalıştılar.

Eğitimlerin yanı sıra kamp katılımcıları bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu kurumu ve özel sektör yöneticileri ile bir araya gelerek siber dünyadaki tehditler, alınması gereken önlemler ve bu alandaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi oldular.

Üniversite öğrencilerinin bilişim güvenliği konusundaki bilgi birikiminin artırılarak ülkemizin ve sektörün ihtiyaç duyduğu yetişmiş iş gücü ihtiyacının karşılanmasına yönelik düzenlenen Siber Güvenlik Yaz Kampı’nın önümüzdeki yıllarda daha da geniş bir katılım ile gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir