Ünlü matematikçi John Nash trafik kazasında öldü

Ekonomideki ‘oyun teorisini’ geliştiren ve Russell Crowe’un ‘Akıl Oyunları’ filminde canlandırdığı Nobel ödüllü matematikçi olan John Nash, eşiyle birlikte New Jersey’de geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.

Princeton Üniversitesi Profesörü olan 86 yaşındaki John Nash ve 82 yaşındaki eşi Alicia’nın içinde bulunduğu taksinin şoförünün direksyon hakimiyetini kaybederek yol kenarındaki parmaklıklara çarptığı belirtiliyor.

New Jersey Eyaleti Emniyet Müdürü Gregory Williams, Nash ve eşinin çarpışmanın etkisiyle aracın dışına fırladığını ve muhtemelen kaza sırasında emniyet kemerlerinin takılı olmadığını ifade etti.

John Nash’i canlandırdığı rolüyle Oscar ödülüne aday gösterilen Avustralyalı aktör Russell Crowe, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda “Şoktayım… Kalbim John & Alicia & aileleriyle. Muhteşem bir işbirliğimiz olmuştu. Güzel akıllar [Beautiful Mind – Filmin orjinal adı], güzel kalpler” dedi.

Nash’in kendisine 1994 yılında Nobel ödürünü getiren akademik başarıları kadar, paranoid şizofreni ile mücadelesi de hayatının filme konu olmasına neden olmuştu.

John Nash ve Alicia aynı zamanda ruh ve sinir hastalıkları alanında yaptıkları hasta bakımı çalışmalarıyla da biliniyordu. Nash hafta başında Norveç’e gitmiş ve prestijli Abel matematik ödülünü kabul etmişti.

Nash’in hayatını konu alan ‘Akıl Oyunları’ (Beautiful Mind) filmi 8 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 4 dalda ödülü almıştı. John Nash, eşi Alicia ile 1957’de evlenmişti. O dönemde ‘matematiğin yükselen yıldızı’ olarak görülüyordu.

Ancak kısa süre sonra ağır şizofreni belirtileri göstermeye başlamıştı. John Nash, çevresindeki kırmızı kravatlı kişilerin Komünist casuslar olduğunu düşünmeye ve ülkeyi içten içe ele geçirmeye çalıştıklarına inanıyordu.

BBC’nin haberine göre, ünlü matematikçi bu kaygılarını Washington’daki yetkililere yazdığı mektuplarda da dile getiriyordu. Nash’in ‘dengesiz’ davranışları evliliğine de yansımış ve John – Alicia çifti 1962’de boşanmıştı.

Boşanma sonrasında da görüşmeye devam eden çift, John Nash’in tedavi ile durumunun iyiye gitmesi üzerine önce 1980’de tekrar birlikte yaşamaya başlamış, ardından da 2001’de tekrar evlenmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir