Vodafone, 4.5G’de 613.1 megabit indirme hızına ulaştı

Vodafone, 26 Ağustos’ta yapılacak frekans tahsis ihalesinin ardından 1 Nisan 2016’da kullanıma sunulması planlanan 4.5G teknolojisine yönelik bir test gerçekleştirerek, 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaşan ilk operatör oldu.

Şirket açıklamasına göre Vodafone, yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik yatırımlarını artırarak sürdürüyor.

Bu kapsamda şirket, 26 Ağustos’ta yapılacak ve Türkiye’de 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanmasını sağlayacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde, bu teknolojiye yönelik olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) aldığı izinler kapsamında gerçekleştirdiği testi tamamladı.

İstanbul Mahmutbey’deki Vodafone Aslanoba Plaza’da noter huzurunda Huawei altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen veri indirme testinde, kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojide lisanslı 2600 MHz’den bir taşıyıcı ile serbest kullanımlı 5400 MHz’den üç taşıyıcı birleştirilerek (LTE-Unlicensed) saniyede 613.1 megabit ile Türkiye’de bu alandaki en yüksek hıza ulaşıldı.

Vodafone, bu test ile serbest kullanımlı bir spektrum bandı olan 5400 MHz’de 4.5G testini gerçekleştiren ilk operatör oldu.

Halihazırda WiFi hizmetlerinin de verildiği 5400 MHz bandının mobil teknolojiler için de kullanılabileceği bu test ile gösterildi.

Türkiye’de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen test ile 4.5G teknolojisinin farklı spektrum bantlarında yüksek hızlarda servis verebileceği de kanıtlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, yeni nesil genişbant teknolojilerde edindikleri global deneyimi Türkiye’ye taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

Vodafone Grubu’nun 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerin hayata geçmesinde önemli rol üstlendiğini aktaran Yıldızlı, bu global deneyimlerini Türkiye’ye de taşıma hedefiyle yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik testlerini aralıksız sürdürdüklerini dile getirdi.

Bu kapsamda 26 Ağustos’ta yapılacak ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojinin Türkiye’de de kullanımını mümkün kılacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde söz konusu teknolojiyi başarıyla test ettiklerini aktaran Yıldızlı, şunları kaydetti:

“Türkiye’de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu test ile iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde en yüksek hıza ulaşan ilk operatör olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4.5G teknolojisinin temel hizmetlerinden biri olan ve LTE-Unlicensed olarak da bilinen bu teknoloji sayesinde serbest kullanıma açık olan 5400 MHz bandından sadece WiFi değil mobil hizmetinin de verilebileceğini göstermiş olduk. Vodafone olarak önceki genişbant teknolojilerde olduğu gibi 4G ve üstü teknolojilerde de Türkiye pazarına yön veren operatör olmayı ve abonelerimize ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı hedefliyoruz.”

Bu arada açıklamada 1 Nisan 2016’dan itibaren hizmete sunulması beklenen 4.5G teknolojisinin yüksek veri hızları ve düşük gecikme süreleri ile tüketicilerin bilgiye erişimini hızlandıracağı bildirildi.

Diğer yandan 5G’deki akıllı ve esnek bant kullanımının temellerini oluşturan 4.5G teknolojisinin Türkiye’de 5G teknolojisine geçişin önünü açacağı da dile getirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir