Vodafone 4,5G için 1 Nisan’ı bekliyor

Vodafone, 4,5G’nin Türkiye lansmanı için 1 Nisan’ı bekliyor. ABD’nin New York kentinde düzenlenen bir panelde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı (CEO) Gökhan Öğüt, 1 Nisan’da 4,5G’nin Türkiye’de lansmanını yapacaklarını, bu hizmetle kullanıcıların çok daha hızlı ve kesintisiz internete ulaşabileceğini söyledi.

Vodafone için 4,5G’nin “gigabit toplumu” adını verdiği hayaline doğru giden ilk ve önemli adım olduğunu vurgulayan Öğüt, “Vodafone Türkiye olarak taahhüdümüz Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar 4,5G hizmetini götürebilmek” dedi.

Öğüt, Vodafone’un 4,5G’yle ilgili yatırımlarının uzun süredir devam ettiğini kaydederek, geçen yaz yapılan frekans ihalesinde ödenilen toplam bedel dahil olmak üzere, Vodafone’un eylül ayında biten çeyrek itibarıyla, son iki yıldır 4,5G teknoloji ve altyapısına toplam 5 milyar liraya yaklaşan yatırım yaptığını vurguladı.

Yapılan yatırımların, Vodafone’un 4,5G’ye olan inancını ve Türkiye’ye olan yatırım iştahının da en büyük göstergesi olduğunu dile getiren Öğüt, 5G teknolojisiyle ilgili çalışmalara da değindi ve sözlerine şöyle devam etti:

“5G konusunda çalışmaya devam ediyoruz ve Vodafone’un global gücünden yararlanıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Dresden kentindeki 5G laboratuvarında da bu konudaki çalışmalarımızın ne kadar ileri bir noktaya geldiğini paylaştık. Hala takvim belli olmamakla birlikte bir an önce 5G’nin Türkiye’ye gelmesi konusunda da çalışmalarımız hızla devam ediyor.”

İki yıl önce Dresden Teknik Üniversitesi iş birliğiyle 5G laboratuvarı kuran Vodafone, araştırmacılara şebeke donanım ve yazılımı, bilgisayar çipleri, spektrum ve bulut bilişim konularında 5G odaklı test ve değerlendirmeler yapma imkanı sağlıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir