Vodafone akıllı şebeke çözümlerini tanıttı

Türkiye’nin dijital haritasını çıkararak ihtiyaçlarını belirlemek üzere Yarına Hazırım Platformu’nu geliştiren Vodafone’un ana sponsorları arasında yer aldığı 3. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Türkiye’nin 2023 stratejik vizyonu doğrultusunda “Akıllı Şebeke, Akılcı Kalkınma” başlığıyla düzenlenen zirvede enerji verimliliği hedeflerine yönelik akıllı şebeke sistemleri ana gündem maddesi oldu.

Kongrede, kamu kurumlarının temsilcileri, iletişim operatörleri ve enerji firmaları gibi birçok paydaş, akıllı şebekeler hakkındaki gelişmeler, çözümler ve öneriler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İki gün süren zirvede Vodafone Türkiye’nin akıllı çözümlerini tanıttığı standı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Elektrik, su ve doğalgaz şebekelerinde akıllı sayaçlarla sağlanan verimlilik artışı, azalan kayıp kaçak oranı ve makineler arası iletişim (M2M) teknolojisinin mümkün kıldığı verimlilik örnekleri, Vodafone uzmanları tarafından ziyaretçilere canlı örneklerle aktarıldı.

Zirveye katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Vodafone standını ziyaret ederek akıllı Vodafone çözümleri hakkında bilgi aldı.

Kongrede paydaşlar, Türkiye’nin küresel enerji piyasasında daha etkin ve güçlü bir konuma yükselmesi için mobil iletişimin sağladığı verimliliğin altını çizdi.

Yerli ve yabancı akıllı şebeke aktörleri İstanbul’da buluşurken, makinelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan M2M çözümlerini tanıtan Vodafone, akıllı şebekelerde mobil iletişimin kilit rolünü lanse etti.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şirket olarak Dijital Dönüşüm Hareketi’yle Türkiye’de bireylerin hayatına değer katarken kurumların verimliliğini artırmayı ve ülke ekonomisinin global gücüne katkı sağlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Bugün Türkiye’nin dünyanın en çok enerji tüketen 20. ülkesi olduğu bilgisini veren Aksoy, ülkenin elektrik talebinin 2020 yılına kadar yıllık yaklaşık yüzde 5,5-6,9 artışla büyüyeceğinin hesaplandığını dile getirdi.

Bu talebin karşılanabilmesi için hesaplamalara göre 2030 yılına kadar sadece elektrik enerjisi sektörüne 169 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğine işaret eden Aksoy, şunları kaydetti:

“Ayrıca 2030’a kadar 1,4 trilyon dolarlık enerji kaynağı ithal etmemiz gerekecek. Ya da enerji verimliliğinde gelişmiş ülkelerin standartlarına erişerek talep artışını kontrol altına almamız gerekiyor. Daha verimli bir Türkiye için enerji şebekelerinde de verimli çözümlere yönelmemiz şart. Vodafone Türkiye olarak, enerji kullanımının kaçınılmaz artışı ve azalan kaynaklar sorununu aşmak için enerji sektörüne özel geliştirdiğimiz enerji yönetimi, akıllı sayaç ve makineler arası iletişim çözümlerimizi etkinlikte paylaşırken, yeşil ekonomiyi ülke ekonomimiz açısından muazzam bir fırsat olarak görüyoruz. Enerji verimliliğinde iletişim teknolojilerinin yaşatacağı dönüşümü tüm paydaşlarla paylaşabilmek adına üçüncü yılında Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nın ana sponsoru olmaktan gurur duyuyoruz. Dijital dönüşümden geçmiş, yarının ihtiyaçlarına bugünden hazır bir Türkiye için makineler arası iletişimde 20 yıllık global birikimimizle akıllı enerji dönüşümünde göreve hazırız.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir