Vodafone, Türkiye’de akıllı telefon üretecek

Vodafone Türkiye, Vestel’in Manisa tesislerinde akıllı telefon üretimi için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt’ün verdiği bilgiye göre, Vodafone Blade V adıyla piyasaya sürülecek olan akıllı telefonların üretimi aralık ayında başlayacak. Öğüt, akıllı telefonu Türkiye’de üreterek fiyatları 200 TL seviyesine çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Vodafone Türkiye’nin önümüzdeki süreçte planladığı yenilikler ve güçlü yatırım programına ilişkin detaylar, 1 Kasım 2013 itibariyle görevi devralan Öğüt ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısıyla duyurulurken, toplantıda 2013-2014 mali yılı yarıyıl finansal sonuçlarının da değerlendirmesi yapıldı.

Gökhan Öğüt, “Biz de Vodafone Türkiye olarak Türkiye’nin dijitalleşmesini hızlandıracak yeni dönemin yeni lideri olmaya adayız. 2009 yılında lanse ettiğimiz stratejik programımızda başarılı dört yılı geride bıraktık. Stratejik dönüşümümüzle rüştümüzü ispat ettik ve dört yıl içinde pazar payımızı yüzde 18,6’dan yüzde 30,6’ya çıkardık. Emin adımlarla 30’lu rakamlarda ilerliyoruz.” dedi.

Öğüt sözlerine şöyle devam etti: “2006 yılından bu yana toplam 12 milyar lira yatırım yaptık, bir o kadar da vergi hacmi yarattık. Gelirler, karlılık, pazar payı, abone sayısı ve konuşma süresi bakımından yeni rekorlarla kapattığımız Mart 2009-Eylül 2013 dönemi, başarımızın güzel bir yansıması ve bir güven markası olma amacımıza sağlam adımlarla ilerlediğimizin önemli bir göstergesi oldu. Bugün artık gündemimizde Türkiye’yi mobil iletişim ve dijitalleşmede dünya ligine çıkarmak var. 30 Mart itibariyle toplam ciro pazar payımızı yüzde 30’a çıkarmıştık. Geçtiğimiz altı ayda en hızlı büyüyen operatör olarak yüzde 17,2’lik ciro büyümesiyle şu ana kadar elde ettiğimiz en yüksek ciroya ulaştık. Ciromuz 3 milyar 129 milyon lira olarak gerçekleşti.”

Abone sayısında 30 Eylül itibariyle bugüne kadarki en yüksek seviye olan 19,6 milyon aboneye ulaştıklarını hatırlatan Öğüt, bu abone artışının pazardaki toplam abone artışının lokomotifi olduğunu söyledi.

Abone sayılarının yanı sıra, kullanım oranlarının artmasının da toplam ciroyu artırdığına dikkati çeken Öğüt, yılın ikinci çeyreğinde veri gelirlerinde de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 70’lik artış olduğunu dile getirdi.

Abone başına aylık kullanıma da değinen Öğüt, “Vodafone Türkiye, mali yılının ikinci çeyreğinde abone başına aylık ortalama 382 dakika kullanım (MoU) ile en çok konuşturan operatör oldu” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir