Vodafone ve PTT’den Cep Nakit Kart

Vodafone Türkiye, PTT işbirliğiyle hayata geçirdiği ön ödemeli kart Cep Nakit ile abonelerin para transferi ve alışveriş işlemlerini banka müşterisi olmadan yapmalarına olanak sağlıyor. Vodafone Türkiye, mobil ödemenin yaygınlaşmasına ve bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin ihtiyaçlarına hizmet ediyor. Cep Nakit Kart, aynı zamanda Vodafone’nun Visa ile mobil ödemeler alanındaki global anlaşmasının ilk somut adımını oluşturuyor.

Abonelerin mobil parasal transfer işlemlerini “hesaplı, kolay erişilebilir ve yaygın” bir şekilde ulaşmalarına odaklanan Vodafone Türkiye ve PTT, Cep Nakit Kart’a herhangi ekstra bir evrağa gerek olmaksızın sadece Vodafone hatlarıyla sahip olunmasını sağlıyor. Cep Nakit Kart 1 Kasım itibariyle tüketicilerin hizmetine sunulacak.

Aboneler Cep Nakit Kart ile PTT şubelerine gitmeye gerek kalmaksızın istedikleri kişiye para gönderebiliyor ve Vodafone faturasız hatlara Cep Lira yükleyebiliyor. Aynı zamanda Cep Nakit kartı ATM kartı gibi kullanarak, Visa logolu tüm işyerlerinden alışveriş yapıp ATM’lerden para çekebiliyorlar.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, Cep Nakit Kart’ın para transferi, alışveriş, Cep Lira yükleme işlemlerini her yerden kolayca ve güvenli bir biçimde yapabilmeyi sağlarken, finansal hizmetlerden faydalanamayan kesimler için de bu hizmetleri ulaşılabilir kıldığını belirterek şunları söyledi: “Dünya Bankası verilerine göre dünyada 2,5 milyar insan, başka bir deyişle her üç insandan biri, banka hesabı olmadığı için herhangi bir bankacılık işleminden faydalanamıyor. Ülkemizde ise bu rakkamın 17 milyon kişi civarında olduğu görülmektedir. Mobil teknolojiler, finansal hizmetlerden yararlanamayan bu kesimlerin dünya ödeme sistemlerine kazandırılmasında, fırsat eşitliği yaratılmasında en önemli araç olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan mobil finansal servisler, bu işlemleri zaten aktif olarak kullanan kesimin ‘nakitsiz’ bir hayat tarzına geçişine de katkı sağlıyor. Mobil ödeme, yakın tarihte kredi kartının yaşattığı devrimin benzerini bugün yaşatıyor, alışveriş ve parasal tüm işlemleri baştan aşağı değiştiriyor.”

Vodafone olarak, mobil finansal hizmetler konusunda dünyanın farklı coğrafyalarında edindikleri bilgi birikimi ve tecrübeleri Türkiye’ye yansıttıklarını ve müşterilerinin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayacak, hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve hizmetler geliştirdiklerini ifade eden Serpil Timuray, şöyle devam etti: “Cep Nakit Kart ile ülkemizdeki bankasız kesim için parasal işlem ihtiyaçlarını hesaplı, güvenli ve yaygın şekilde karşılayacak yeni bir hizmet kanalı açıyoruz. PTT’nin parasal hizmetler alanındaki yaygın hizmeti ile Vodafone’un mobil finansal hizmetler konusundaki birikimini birleştiriyor ve Cep Nakit Kart’ı müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu ön ödemeli kart sayesinde PTT’nin halihazırda 290 milyon parasal işlem sayısına ulaşmış finansal hizmetlerini mobil halde sunarak, milyonlarca kullanıcının hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.”

PTT Genel Müdürü Osman Tural da konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “PTT Genel Müdürlüğü olarak 172 yıllık tecrübemizle teknolojik alanda yaşanan gelişmeleri birleştirerek müşterilerimize kaliteli ve ucuz hizmetler sunma amacındayız. Bu gaye ile yaptığımız çalışmalarla hizmet kanallarımızın dijital çağa uygun olmasına özen göstererek, zaman ve işgücünden tasarruf ederken, verimlilikte de maksimum artış sağladık. PTTBank, PTTKargo, e-PTTAVM, Birleşik Posta, Hadımköy Tesisleri, Hızlı Geçiş Sistemi gibi büyük projeleri uygulamaya alarak hizmet çeşitliliğimizi ve müşteri portföyümüzü genişlettik. 2004’te hayata geçirdiğimiz PTTBank projesiyle otomasyon alt yapısının tüm işyerlerimize yaygınlaştırılmasını sağladık. Bugün itibariyle 4 bin 444 adet işyerimiz otomasyona açık durumda. Artık tüm işyerlerimizde parasal iş ve işlemler saniyeler içerisinde yapılıyor. Bugün itibariyle ülke genelinde en yaygın şube otomasyon ağına sahip olan PTT, 1230 PTTmatik’in devreye girmesiyle de ülkenin her köşesine hizmet götürmekten onur duyuyor. Bu sayıyı yılsonunda 2000’e taşıma hedefindeyiz. Ayrıca hiçbir banka şubesinin olmadığı 36 ilçe, 1.248 belde ve 230 köy olmak üzere toplam 1.514 yerleşim yerinde halkımız bankacılık işlemlerini PTT’lerden karşılıyor. Bugün ülkemizin 193 ayrı kurum-kuruluşu ile imzaladığımız 245 protokolle banka, posta ve lojistik alanlarında birçok hizmeti müşterilerimize sunabilir durumdayız. Vodafone’la yaptığımız protokolle bunlara bir yenisini ekliyoruz. Daha önce 2002 ve 2007 yıllarında 2 işbirliği protokolüne imza atmıştık. 2002 yılında yaptığımız anlaşma ile Vodafone müşterilerinin PTT işyerlerinden Vodafone fatura tahsilat işlemlerini, 2007’de yaptığımız anlaşma ile de Vodafone cep numaralarına kontör yüklenebilmesi işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlamıştık. Bugün gerçekleştirdiğimiz işbirliği ise Vodafone hat numaralarıyla eşleştirilen PTT, Vodafone ve Visa logolu ön ödemeli kartların hizmete sunulması ile mobil cihaz ve/veya internet üzerinden abonelere mobil finansal servisler sunulabilmesini kapsıyor.”

İlginizi çekebilir:  Vodafone'dan faturasız abonelere 'Bittikçe Dolan Tarife'

Vodafone Türkiye Bireysel Servisler Direktörü Ömer Kuyucu da Cep Nakit Kart’ın sahip olması ve kullanması kolay, güvenli ve avantajlı bir kart olduğunu belirterek şöyle konuştu: “1 Kasım itibariyle sunacağımız Cep Nakit Kart, mobil parasal hizmetlere kolay erişim ve hızlı işlem imkanını hesaplı bir biçimde sunuyor. Aboneler 365 gün 24 saat kolay yönetim ve yardım desteği alabiliyor, ayrıca basit ve şeffaf işlem ücret bilgileri sayesinde kartlarını kolayca kullanıyor. Cep Nakit Kart’ta kontrol tamamen abonede. Kartın ön ödemeli olması sayesinde aboneler hiçbir zaman borçlanmazlar ve ekstra faiz ödemek zorunda kalmazlar. Kontrol tamamen onlardadır, hesaplarını bilirler. Anında bilgilendirme yapılması sayesinde ön ödemeli karttan yapılan tüm harcamalar bilgi SMS’i olarak abonenin cep telefonuna gönderilir. Aboneler kartın bakiyesini istedikleri zaman sorgulayabilir. Üstelik aboneler bu kartla avantajlı bir şekilde işlem yapıp, yapacakları para gönderim işlemlerinden sonra hediye dakika kazanabilirler. Cep Nakit karta ilk satınalımda 5 TL ödeyen aboneler, sonrasında aylık ve yıllık herhangi bir sabit ücret ödemez. Aboneler Cep Nakit Kart’la tüm işlemlerini şifre ile gerçekleştirirken aynı zamanda bu işlemler bilgi SMS’i olarak abonelerin cep telefonuna gönderilir. Böylece güvenlik maksimize edilerek abonelerin kontrolü ve bilgisi dışında hiçbir işlem gerçekleşmez. Cep Nakit Kart ile PTT’nin 4.444 şubesi ve 1.230 ATM’si, Vodafone’un 1.200 mağazası ile 6.874 noktayla bu geniş ağı hesaplı ve kolay erişilebilir bir şekilde bu hizmeti müşterilerimizle buluşturmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir