Vodafone, Verizon’daki hisselerini satıyor

İngiliz cep telefonu şirketi Vodafone’un, Amerikan Verizon Wireless şirketindeki yüzde 45 hissesinin satışına dair anlaşmanın bugün ilan edilmesi bekleniyor.

Vodafone’dan Pazar günü yapılan açıklamada, hisselerin şirketin ana hissedarı Verizon Communications’a 130 milyar dolara satılmasına ilişkin görüşmelerin “iyi gittiği” belirtilmişti.

Bu, tarihteki en büyük hisse satışlarından biri olarak kayda geçecek. Ancak hisselerin sahibi olan şirket Hollanda’da kayıtlı olduğu için, İngiltere, bu satıştan hiç vergi alamayacak.

Geçmişte şirketin vergi kayıtlarının incelemeye tabi tutulduğu belirtilerek bu satışın da tartışma yaratabileceği öne sürülüyor.

ABD’de İşçi Bayramı nedeniyle piyasaların kapalı olmasına rağmen anlaşmanın bugün açıklanacağı beklentisi hakim. Satışın resmileşmesi halinde bu,cep telefonu sektöründeki ikinci en büyük satış olarak kayda geçecek.

En büyük alım rekoru Vodafone’a ait. Şirket 2000’de Alman Mannesmann şirketini yaklaşık 203 milyar dolara satın almıştı.

Vodafone ve Verizon yıllardır, Verizon Wireless’ın tam kontrolünü ele geçirmek için mücadele ediyordu. Ancak iki şirket fiyatta uzlaşamamıştı.

Scottish Widows adlı şirketin yatırım direktörü Richard Dunbar, Verizon Wireless’ın 100 milyon müşterisiyle çok iyi durumda olduğunu söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Dunbar, “Vodafone hissedarları için beklemeye değdi. Daha önce önce şirket çok kazanamıyordu ve ana şirkete temettü ödeyemiyordu. Fakat son zamanlarda şirket iyi bir performans gösteriyor” dedi.

Robert Peston, satıştan gelecek paranın en az yarısının Vodafone hissedarlarına aktarılacağını, bunun sonucunda İngiltere Merkez Bankası’nın nicel genişleme politikası çerçevesinde yaptığı gibi piyasaya yüklü miktarda para pompalanacağını söylüyor.

Paranın geri kalan bölümünün de Vodafone’un Avrupa’daki diğer şirket alımları için kullanılabileceği belirtiliyor.

Vodafone, Verizon Wireless’ın hisselerinin yüzde 45’ine ABD’de satın aldığı başka bir şirket üzerinden sahip oldu. Vodafone, 1999’da 61 milyar dolara AirTouch adlı bir şirketi satın almıştı. Bu şirketin cep telefonu bölümü daha sonra Bell Atlantic şirketiyle birleşmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir