Vodafone’dan Bulut Teknolojileri Üssü

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Türkiye’nin İstanbul’da 80 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği bulut teknolojileri üssünün Türkiye için çok önemli olduğuna işaret ederek, “Bir kere, Türkiye’nin en geniş, en büyük Data Center’ı oldu, bu diğer operatörlere de duyurulur, bir rekabet alanı başladı burada” dedi.

Vodafone Türkiye’nin, global ağının bir parçası olan ve Türkiye’nin yanı sıra Vodafone’un yurt dışındaki kurumsal müşterilerine de hizmet sunacağı, “Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü”, BTK Başkanı Acarer, Vodafone Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Teknoloji Başkanı Stephen Pusey, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Vodafone yetkililerinin katıldığı toplantıyla İstanbul’da hayata geçirildi.

Acarer, Vodafone Türkiye’nin 2012 yılı sonuna kadar 5 milyar 319 milyon liralık yatırım yaptığını dile getirerek, “Bu miktara 80 milyon lira da bu üsden koyarsak yaklaşık 5,4 milyar oldu. Bu yılki yatırımlarını da sayarsak sanırım bu yılın sonunda Vodafone 6 milyar liralık bir yatırım yapmış olacak. Biraz daha gayret ederlerse lisans bedelinden daha fazla yatırım yapılmış olacak” dedi.

Serpil Timuray da üssün Türkiye’nin en büyük veri merkezi olduğunun altını çizerek, 21. yüzyılın mobil iletişim teknolojileriyle şekillendiğini dile getirdi. Timuray, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, mobil teknolojilerin kullanımının, bilgi gelişimi, bilgi toplumuna dönüşüm ve sosyal gelişimin önünü açan, insanlığın gelişimine destek olan ve en yaygın şekilde kullanılan araç olduğunu söyledi.

Vodafone Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Teknoloji Başkanı Stephen Pusey de, Vodafone Grubu’nun hedeflerinden birinin, hizmet verdikleri her ülkede mükemmel şebekeler kurmak olduğunu dile getirerek, Vodafone Türkiye’nin güçlü şebekesine yaptığı yatırımlarla, bu amaca ulaşılmasına katkı sağladığını söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir