Vodafone’dan göz hastalarına uzaktan destek

“Vodafone Cep Sağlık” bünyesinde geliştirilen ve mobil cihazlarla uzaktan göz muayenesi yapılmasına imkan veren “Vodafone Göz Sağlığı” uygulaması ile Bolu’nun Göynük ilçesinde göz hastalığı olan ve hastaneye gitmesi mümkün olmayan hastalar uzaktan muayene edildi.

Vodafone Türkiye açıklamasına göre, şirketin en kapsamlı ilk ve tek mobil sağlık platformu “Vodafone Cep Sağlık” kapsamında sunduğu yenilikçi hizmetlere bir yenisini daha ekledi.

Buna göre, “Vodafone Cep Sağlık” bünyesinde geliştirilen ve mobil cihazlarla uzaktan göz muayenesi yapılmasına imkan veren “Vodafone Göz Sağlığı” uygulaması ile göz doktoru bulunmayan bölgelerde ya da rahatsızlıkları sebebiyle göz doktoruna ulaşmaları mümkün olmayan yatağa bağımlı hastalara hizmet verilebiliyor.

Uygulama, ilk olarak evde bakım şirketi Artı Sağlık ve Dünya Göz Hastanesi işbirliğiyle Bolu’nun Göynük ilçesinde kullanıldı. Türkiye’de bir ilk olan uygulamanın ilerleyen dönemlerde yeni işbirlikleri ile yaygınlaştırılması planlanıyor.

Açıklamaya göre, Bolu’nun Göynük ilçesinde göz hastalığı olan ve hastaneye gitmesi mümkün olmayan hastaların evlerine ulaşan Artı Sağlık ekibi, mobil bir cihaz ve cep telefonu kullanılarak alınan göz dibi görüntülerini Vodafone altyapısı üzerinden Dünya Göz Hastanesi’ne iletti.

Görüntüler, Dünya Göz Hastanesi doktorları tarafından yorumlandıktan sonra Göynüklü hastalara gerekli bilgiler verildi. Evde bakım ziyaretlerinde kontrolü yapılan Göynüklü hastalarda ağırlıklı olarak sarınokta hastalığı (makula dejenerasyonu) ve glokom tespit edildi. Hastalara erken teşhis sonrası uygulanacak tedaviyle ilerlemesi durdurulabilen bu rahatsızlıklar konusunda kendi tercih ettikleri bir göz doktoru ve sağlık kurumu ile tedavi planlamaları önerildi.

Verilen bilgilere göre, normal koşullarda göz dibi görüntüsünün alınması için yüksek maliyetli ve taşınabilir olmayan cihazlar kullanılıyor. Bu cihazlar yalnızca hastanelerde kullanılabildiği için hastanın hastaneye gitmesi gerekiyor. “Vodafone Göz Sağlığı” uygulaması ile hastaneye gitmesi mümkün olmayan ya da hastaneye nakledilmesi çok maliyetli olan hastalar evlerinde muayene edilebiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir