Vodafone’dan ‘Her yerde ve herkese 4,5G’ taahhüdü

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, şirketin “4bucakG” stratejisiyle “Her yerde, herkesin” 4,5G kullanıcısı olmasına öncülük edeceklerini belirterek, “Özellikle 800 ve 900 MHz frekanslarda sahip olduğumuz kapsama avantajıyla Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin 4.5G’ye geçiş tarihi yaklaştıkça, operatörler bu kapsamda yaptıkları çalışmaları ve çalışmalarda gelinen son noktayı paylaşmaya devam ediyor.

Vodafone da, Öğüt ev sahipliğinde düzenlediği basın toplantısıyla, şirketin 4,5G stratejisi hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin Dijital Dönüşümünde yeni bir sayfa açacak olan 4.5G teknolojisine yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını dile getiren Öğüt, 1 Nisan sabahı Türkiye’nin dört bucağını 4,5G ile tanıştıracaklarını dile getirdi.

Öğüt, 4G ve üstü teknolojilerde 20 ülkede edindikleri deneyimi Türkiye’ye taşıyacaklarına işaret ederek, Türkiye’de ‘Gigabit Toplumuna liderlik etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

“4bucakG” stratejileri kapsamında, Türkiye’nin dört bucağını 4.5G ile tanıştırmayı, elde ettikleri frekanslarla müşterilere en yaygın 4,5G hizmetini vermeyi amaçladıklarını belirten Öğüt, Türkiye’nin dört bucağını 4,5G ile tanıştırmayı, gerek elimizde bulunan 900 MHz, gerekse de yeni aldığımız frekansları kullanarak, sadece bizde bulunan baz istasyonu teknolojimizi kullanarak en yaygın 4,5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Özellikle 800 ve 900 MHz frekanslarda sahip olduğu kapsama avantajıyla, Türkiye’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı taahhüt eden Öğüt, abonelerinin yüzde 90’a yakını, 20 milyon civarına SIM kartın şu an 4,5G teknolojisi almaya hazır olduğunu bildirdi.

Öğüt, konuşmasında 900 MHz bandında SingleRAN teknolojisini 2010’dan beri kullanan tek operatör olduklarını dile getirerek, SingleRAN teknolojisi için 6 yılda 2 milyar liralık yatırım yaptıklarını aktardı.

Toplantı kapsamında ayrıca, canlı bağlantıyla Maslak’tan Tuzla’daki “Şebeke Operasyon Merkezi”ne bağlanılarak, şu an tüketici kullanılabilirliği olmayan, 8 farklı bant birleştirilerek yapılan hız testinde 1.5 Gbps hıza ulaşıldı.

Toplantıda verilen bilgiye göre Vodafone’un “4.5G deneme kampanyası” kapsamında 4.5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip Vodafone aboneleri, nisan boyunca geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için “4bucakG” yazarak 4545’e SMS atabilecek. Böylece Vodafone aboneleri, bir ay boyunca kendi tarifeleri dışında ödeme yapmadan 4.5G teknolojisini deneyebilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir