Vodafone’dan Türkiye’ye 2 milyar yatırım sözü

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Vodafone Türkiye olarak, gelecek 2 yıl içerisinde toplam 2 milyar lira yatırım yapmayı taahhüt ettiklerini bildirdi.

Ankaralı gazetecilerle bir araya gelen Süel, Vodafone Türkiye’nin, 20 milyon abonesi, 6,4 milyar liraya ulaşan toplam gelirleri ve yüzde 33,4’e çıkan mobil gelir pazar payı ile Türkiye’nin ikinci büyük mobil iletişim şirketi olduğunu dile getirdi.

Vodafone Türkiye’nin 2009-2013 döneminde verimli bir yatırım dönemini geride bıraktığını anlatan Süel, büyüme için doğru odaklı yatırımın şart olduğunu söyledi. Kasım 2013’te ilan edilen “Dijital Dönüşüm Hareketi”nin Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınmasını amaçladıklarını anlatan Süel, Dijital Dönüşüm Hareketi’yle Türkiye’deki tüm birey ve kurumlara ilham vermek istediklerini belirtti.

Dijital bağlantılı yaşamı birey ve kurumlar için kolay ve erişilebilir kılmayı hedeflediklerini ifade eden Süel, Vodafone’un, bu stratejik hedefi gerçekleştirmek için pek çok büyük teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımı programına aldığını kaydetti.

Dijital Dönüşüm Hareketi’nin ilanının ardından 2013-14 mali yılının son 6 ayında toplam 566 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini bildiren Süel, şunları kaydetti:

“Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ile imzalanan anlaşmayı da kapsayacak şekilde toplamda 300 milyon lira yatırım bedeline ulaşacak fiber altyapısı iki katına çıkarıldı. Vodafone olarak fiber yatırımın önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımıza devam etmeyi hedefliyoruz. Bugüne kadar Vodafone markalı telefon Blade V, Türkiye’de üretilmeye başlandı.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasına imza atıldı ve Vodafone Arena’nın lansmanı yapıldı. Şanlıurfa’da 40 milyon liralık yatırımla çağrı merkezi açıldı. Sosyal sorumluluk alanlarında Düşler Kulübü, Connected Women Zirvesi, Sürdürülebilirlik Raporu Lansmanı, Liselerarası Müzik Yarışması gibi çalışmalar gerçekleştirildi. Vodafone Türkiye olarak, önümüzdeki 2 yıl içerisinde toplam 2 milyar lira yatırım yapmayı taahhüt ediyoruz.”

“Veri aktarımında da şampiyon olacağımız günler uzak değil”

Mobil genişbantın günden güne insanların hayatında daha fazla yer almaya başladığını dile getiren Süel, sektörün bu yönde büyüme göstereceğini ifade etti. Türkiye’nin de bugünden mobil genişbanta yatırım yaparak hizmetlerini artırması gerektiğine işaret eden Süel, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak, konuşmada olduğu gibi veri aktarımında da şampiyon olacağımız günler uzak değil, o nedenle mobil genişbant yatırımlarına hız verilmesi gerekiyor. 4G ve ileri teknolojilerin kapasitesini kaldırabilecek tek transmisyon fiber. Bu nedenle fiber yatırımlara önem veriyoruz. Fiberi ön şart olarak görüyoruz. 4G ihalesini beklemeden gerekli yatırımları yapıp hazır hale gelmek istiyoruz. Bu uzun vadede bize pazar liderliği getirecektir.

Türkiye’de operatörlerin fiber yatırımları yeterli düzeyde değil. Fiberi rekabet üstü bir hale getirmek istiyoruz. Hatta gerekirse devletin ortaklığıyla fiber atılım yapmak gerekiyor. Türkiye’nin her yerini fiber ağlarla örmezsek önümüzden geçen teknoloji trenini kaçıracağız. Bu nedenle fiber yatırımları, bütün paydaşların ülke meselesi haline getirmesi gerekiyor.”

Vodafone Türkiye olarak, fiber dışında ağırlıklı yatırım alanları hakkında da bilgi veren Süel, yerli telefona yatırım yapacaklarını bildirdi. Ayrıca çağrı merkezlerini kapasitesini artaracaklarını ve daha da modern hale getireceklerini aktaran Süel, çağrı merkezlerine ilişkin akıllı telefon online uygulamalarını artıracaklarını kaydetti. Süel, bunun yanı sıra mağazalarını geliştireceklerini ve spor sponsorluğuna devam edeceklerini belirtti.

Sosyal projeleri ha da bilgi veren Süel, kadına şiddetin önlenmesine ilişkin “panik butonu” projesini Vodafone’un ilk olarak İngiltere’de başlattığını ve yılda 30 kadının şiddet tehlikesinden kurtulduğunu söyledi. Süel, Vodafone olarak, Türkiye’de de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu projesine talip olduklarını, gerçekleştirilecek hizmet ihalesinde yer alacaklarını ifade etti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir