Volkswagen’ın hile yazılımını Bosch üretmiş

Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre Volkswagen yönetimi egzoz gazlarının ölçümünde manipülasyon yapıldığını 2007 yılından beri biliyordu.

Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre Volkswagen müfettişlerinin şirket içinde başlattığı incelemede çarpıcı dokümanlara ulaşıldı. Bu belgeler arasında otomotiv yedek parçaları üreten Bosch’un gönderdiği 2007 tarihli yazı da bulunuyor.

Volkswagen bu tarihte Bosch’un tedarik ettiği hileli yazılımı, ürettiği otomobillere yerleştirmişti. Bosch’un gönderdiği yazıda yazılımın test amaçlı olduğu, normal sürüş için öngörülmediği kaydediliyor. Ayrıca yazılımın kullanılmasının yasalara aykırı olduğu da belirtiliyor.

Benzer bir iddia da Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung da yer aldı. Habere göre bir Volkswagen teknisyeni, emisyon gazlarının ölçümünde yasadışı uygulamalar olduğu konusunda şirketi 2011 yılında uyardı. Gazete haberini şirketin iç raporlarına dayandırdı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu araçta gaz emisyon değerlerini manipüle eden yazılımların kullanıldığı ortaya çıkınca Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn, istifa etmek zorunda kalmıştı.

İsviçre, cuma günü Audi, Seat ve Skoda marka araçlar da dahil Volkswagen’ın ürettiği dizel otomobillerin satışına yasak getirmişti. Şirket, ABD’de de para cezası ve tazminat davalarıyla karşı karşıya.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir