Weibo’ya ABD Borsası’nda ilgi yok

“Çin’in Twitter’ı” olarak bilinen mikro blog servisi Weibo’nun hisseleri, ABD’de New York Borsası’nda işlem görmeye başladı. Ancak şirket hisselerine talep beklenenden az oldu.

Hisseler en düşük 17, en fazla da 19 dolardan satılırken, Weibo 286 milyon dolar gelir elde etti. Oysa şirket borsaya açıldığı gün 400 milyon dolara yakın gelir elde etmeyi umuyordu.

Weibo’nun Nasdaq endeksinde göstereceği performansın, Çin’in yine bu yıl ABD’de borsaya açılacak e-ticaret devi Alibaba’nın hisseleri açısından da belirleyici olacağı düşünülüyor.

2009’da açılan Weibo’yu sadece hesaplarını geçerli cep telefonu numaraları ile teyit eden Çin vatandaşları kullanabiliyor.

Weibo’nun Çin’de yaklaşık 600 milyon kullanıcısı var. Bunların 144 milyona yakını aktif kullancıılar. Weibo’da Çin siyasetinden Güney Kore’nin pembe dizilerine kadar hemen her şey tartışılabiliyor. Ancak Çin’in tüm internet siteleri gibi Weibo da sıkı bir şekilde denetleniyor.

Çin’de Eylül ayında yürürlüğe giren bir yasa sonrası internet ortamında kasıtlı olarak yanlış bilgi yayan kişiler üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

BBC’nin haberine göre, ülkede söz konusu yasa sonrası Weibo’daki mesajların sayısının yaklaşık yüzde 70 azaldığı bildirilmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir