Wi-Fi’da 5 km. menzil

TP-LINK, dış mekanlarda özellikle noktadan noktaya ve noktadan çoklu noktaya veri aktarımı uygulamaları için geliştirilen, kolay yönetimli iki yeni dış mekan erişim noktasını (access point) duyurdu. CPE210 ve CPE510 model ürünler, en sert hava koşullarına dayanacak şekilde üretilmiş. Şirket, ürünün 5 km. uzaklığa kadar kablosuz ağ sinyallerini ulaştırabildiğini iddia ediyor.

Dünya kablosuz ağ pazarının lideri TP-LINK, dış mekanlarda kablosuz veri aktarımını kilometrelerce genişletebilen iki yeni ürününü duyurdu. CPE210 ve CPE510 model erişim noktaları (access point), her tür hava koşuluna uygun olarak geliştirilmiş ve özel yönetim yazılımı sayesinde kullanımları da çok rahat.

Her iki modelin de üzerinde 9dBi çift yönlü polarize anten yer alıyor. 300Mbps kablosuz hıza sahip olan cihazlardan CPE210 2.4GHz bandını, CPE510 ise 5GHz bandını destekliyor. Hem iş hem ev kullanımları için uygun olan ürünler, noktadan noktaya ve noktadan-çok noktaya kablosuz kapsamayı genişletebiliyorlar.

Özel olarak tasarlanan kasaları sayesinde en zor hava şartlarında dahi sorunsuz çalışabilen CPE210 ve CPE510, eksi 30 derece ile artı 70 derece arasındaki sıcaklıklara uygun, güçlü cihazlar. Güneş ışığı, yağış, kar, rüzgâr gibi her türlü hava koşulunda çalışabiliyorlar.

Üstün teknoloji, kolay yönetim

TP-LINK’in yeni dış mekan erişim noktaları, en yeni teknolojilerle donatılmış durumda. Bunlardan biri olan MAXtream TDMA (Time Division Multi Access) teknolojisi, ağın verimliliğini artırıyor. Mesafe artıkça birçok kablosuz istasyon ile karşılaşılan iletim ortamında, çeşitli nedenlerle (kablosuz vericilerdeki kanal çakışmaları, bağlı kullanıcı sayısı gibi) kablosuz ağın gerçek verimi düşüyor.

MAXtreme TDMA teknolojisi bu sorunu çözerek, ağın verimini azaltan etkileri hafifletiyor. Veri iletimine başlamadan uygun taşıyıcı olup olmadığını kontrol eden standart CSMA teknolojisi yerine kullanılan bu yapı daha geniş alanda, daha etkili kablosuz iletişimi garantiliyor.

CPE210 ve CPE510, aynı zamanda kolay yönetilebilen ürünler. TP-LINK’in Pharos Merkezi Yönetim Sistemi ile cihazlar tek bir PC’den kolayca yönetilebiliyorlar. Aygıt keşfi, durum izleme, ağ bakımı gibi işlemler Pharos Kontrol kullanılarak yönetilebiliyor. Web tabanlı olan Pharos’un kullanımı da son derece rahat.

TP-LINK CPE210 ve CPE510 modellerinin bazı teknik özellikleri ise şöyle:

 • Dahili 9dBi çift polarize yönlü MIMO anten (2X2 27dBm / 500mW 0’dan)
 • Ayarlanabilir (0-27dBm) iletim gücü
 • Sistem düzeyinde mesafe bazlı optimizasyon
 • TP-LINK Pharos MAXtream TDMA (Time-Division-Multi Access) teknolojisi PtMP uygulamaları için ideal verimlilik, ürün performansını artırır
 • Merkezi Yönetim Sistemi – Pharos Kontrol
 • AP / İstemci / Tekrarlayıcı / AP Router / AP İstemci Yönlendirici (WISP) çalışma modları
 • IPX5 su geçirmez sertifikası
 • Çift Ethernet portu ve entegre topraklama terminali
 • 6000V Yıldırımdan Korunma, 15kV ESD Koruması
 • Pasif PoE Adaptörü: Ethernet üzerinden 60 metreye kadar PoE desteği ve PoE aparatı üzerinden cihaz resetleyebilme özelliği esnek konumlandırma sağlar
 • WEP, WPA / WPA2, WPA-PSK / WPA2-PSK veri güvenliği sağlar
 • 5/10/20/40MHz bant desteği
 • Web arayüzü üzerinden kablosuz sinyal kalitesi göstergeleri, kolay anten hizalama.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir