Wikileaks muhbiri Bradley Manning’den itiraf

Müebbet hapis istemi ile yargılanan Amerikalı er Bradley Manning ABD’ye ait gizli belgeleri Wikileaks’e kamu yararına olacağını düşündüğü için sızdırdığını savundu.

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Fort Meade Üssü’ndeki askeri mahkemede yargılanan Manning, kendisine yöneltilen 22 suçlamadan 10’unu kabul etti.

Irak ve Afganistan’daki savaşlara ilişkin yüz binlerce gizli belgeyi Wikileaks’e gönderdiğine yönelik suçlamaları kabul eden Manning, “düşmana yardım” suçunu ise kabul etmedi. 25 yaşındaki Manning elindeki belgeleri Wikileaks’ten önce New York Times ve Washington Post gazetelerine vermeyi teklif ettiğini belirtti.

Gizli belgelerin Irak ve Afganistan savaşıyla ilgili bilinmeyen gerçekleri içerdiğini vurgulayan Manning “Halkın bu bilgiye erişimini sağlayarak, dış politika ve genel anlamda savaş konusunda bir tartışmayı başlatacağını düşünmüştüm” açıklamasını yaptı.

Deutsche Welle’nin haberine göre gözlemciler Mannig’in kendisine yöneltilen suçlamaların bir bölümünü kabul ederek olası en düşük cezayı almayı hedeflediği görüşünde. Amerikalı er Bradley Manning, 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir