Wikileaks sanığı Manning ‘Evet, suçluyum’ diyecek

Wikileaks’de yayımlanan belgeleri sızdırmaktan yargılanan Bradley Manning’in avukatı, müvekkilinin, mahkemede yöneltilen suçlamalar arasında daha hafif nitelikte olan suçları işlediğini kabul edeceğini açıkladı.

Maryland’de kurulan divanıharpte Amerikan ordusunda asker olan Bradley Manning’e “düşmana yardım etmek” de dahil, 22 suçlama yöneltildi. Bradley Manning suçlu bulunduğu takdirde, müebbed hapse çarptırılması söz konusu olabilir.

Manning’in avukatı David Coombs, önceki gün yapılan ön oturumda, müvekkilinin bazı konularda suçlu olduğunu kabul edeceğini söyledi. Bu, Manning’in Afganistan ve Irak savaşı ile ilgili raporları ve diplomatik yazışmaları sızdırdığını kabul edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Fakat Manning’in “ABD’nin düşmanlarına yardım etme”, federal istihbarat ve bilgisayar kullanım yasalarını ihlal gibi müebbed hapsi gerektiren suçlamaları reddedeceği anlaşılıyor.

Bu davada “ABD’nin düşmanları” savcılık tarafından “Arap yarımadasındaki el Kaide” olarak tanımlandı. Şu anda 24 yaşında olan istihbarat uzmanı asker, 2010 yılı Mayıs ayında Irak’da tutuklanmıştı. Manning’in Wikileaks sitesine küresel ün kazandıran çok sayıda gizli belgeyi sızdıran kişi olduğu öne sürülüyor.

Yayımlanan belgeler arasında Amerikan askerlerinin helikopterden Iraklıların üzerine ateş açmasını gösteren bir video, Irak ve Afganistan’daki savaşlara ilişkin çok sayıda belge ve raporla, Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın binlerce diplomatik yazışması bulunuyor. BBC’nin haberine göre halen Kansas’daki Leavenworth kışlasında alıkonan Manning’in altı hafta sürecek davası 4 Şubat’ta başlayacak.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Media Markt depolarını boşaltıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir