Wikipedia

Wikipedia 3 yıl sonra Türkiye’de erişime açıldı

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıkladı. Karar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ulaştı ve Wikipedia 3 yıl sonra erişime açıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, resmi gazetede yayımlandı. Kararla Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başladı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Anayasa Mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne de gönderdi.

Mahkemenin kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılması sağlandı.

Anayasa Mahkemesi, kararın gerekçesinde, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığını vurguladı.

NTV’nin haberine göre, kararda, Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirtildi.

‘Türkiye’yi özledik’ kampanyası başlatmıştı

29 Nisan 2017’de erişime kapatılan Wikipedia geçtiğimiz dönemde Facebook sayfası üzerinden #WeMissTurkey (Türkiye’yi özledik) adlı bir kampanya başlatmıştı.

Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı daha önce erişim yasağı nedeniyle AYM’ye bireysel başvuru yapmıştı. İlk başvuru reddedilince Wikipedia’nın hukukçuları AYM’ye tekrar başvurmuştu.

Konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan gerekçeli karara buradan (PDF) ulaşabilirsiniz.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir