Wikipedia’nın kurucusundan yalana karşı site

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, bu kez “yalan haberleri yayanlar ile mücadele için” insanların katkılarıyla oluşacak bir site açıyor.

Wales’in “Wikitribune” adlı haber girişimiyle profesyonel gazeteciler ve topluluğa katkı sağlayanlar, küresel haberlerin teyit edilmesini sağlayacak. Site ücretsiz kullanılabilecek.

Hiçbir reklam almayacak sitenin gelir modeli ise aylık destekçilerin bağışları üzerine kurulu. Bağışçılar sitenin ele alacağı konuların belirlenmesinde rol oynayacak.

Uzun süredir bu konu üzerine düşündüğünü söyleyen Wales; New York Times ve Guardian gibi gazetelerin üye sayısında son zamanlarda yaşanan artışın bu modelin işe yarayacağı konusunda kendisine güven verdiğini söylüyor.

Sitenin mümkün olduğunca şeffaflığı sağlaması adına kimi zaman röportajların tam deşifresinin yayınlanacağı belirtiliyor.

Wales, Wikitribune sayesinde ilk defa vatandaş gazetecileri ve profesyonel gazetecilerin bir arada olacağını vurguluyor.

BBC’nin haberine göre, Google ve Facebook son zamanlarda yalan haberlerin yayılmasına neden oldukları için eleştiriliyordu. İki şirket de yalan haberlere karşı mücadele etmek için etkin bir yol aradıklarını duyurmuşlardı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir