WIN Eurasia Automation Fuarı’nın yıldızı ‘Robo Thespian’ oldu

Dünyadaki üçüncü sanayi devrimi olarak adlındırılan yeni döneme ait robot teknolojilerinin sergilendiği WIN Eurasia Automation Fuarı’nın yıldızı insanımsı özellikleri ile öne çıkan “Robo Thespian” oldu.

Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde endüstriyel teknoloji tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği WIN Eurasia Automation fuarı, 17 Mart günü kapılarını açtı. Fuar geleceğin akıllı fabrikalarına yönelik son teknolojik çözümlere ulaşmak isteyen ziyaretçileri ağırlıyor.

Hannover Fairs Turkey bünyesinde düzenlenen WIN Eurasia Automation fuarına 25 ülkeden katılan firmalar sanayi üretiminde kullanılan robot sistemlerini sergiliyor. 20 Mart Pazar günü sona erecek fuarda ziyaretçilerin ilgi odağında ise insanımsı özellikleri ile öne çıkan Robo Thespian yer aldı.

İnsan-makine etkileşiminin etkileyici bir örneği olan Robo Thespian, Endüstri 4.0 olarak ifade edilen sanayi devriminin gelecek potansiyelini en etkileyici şekilde özetliyor.

Dünyada 60 adet üretilen sempatik robot, konuşuyor, şarkı söylüyor ve hareket ediyor. Şaşırtıcı şekilde canlı gibi görünen Robo Thespian, İngiltere yapımı. Boyu 1 metre 75 santim ağırlığı ise yak­laşık 33 kilogram. İskeleti alüminyumdan ve gövde kabuğu plastik.

Tamamı bir entegre bilgisayar tarafından kontrol edilen robot toplam 30 adet hareket ekseni ile insana benzer şekilde canlandırıldı. Böylece başını, kol­larını ve ellerini inanılmaz derecede canlı gibi hareket ettiriyor. Sevimli robot dokunmatik ekran yoluyla insanlarla etkileşim içine giri­yor ve haberleşebiliyor.

Son derece hassas, dayanıklı ve inanılmaz hıza sahip olan bu robot hemen hemen hiç ısı üretmiyor ve hayli sessiz çalışıyor. Robo Thespian bu özellikleri ile laboratuvar ve tıbbi teknoloji otomasyo­nu için ideal bir “eleman”.

Fuar alanında kendisini izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşatan Robo Thespian’ın bir benzeri NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne gelenleri karşılayıp selamlıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir