Windows 7

Windows 7 ile vedalaşmanın vakti geldi

ABD’li Microsoft şirketi tarafından geliştirilen Windows 7 işletim sistemi yolun sonuna geldi. Şirket 15 Ocak 2020 tarihi itibarıyla bu işletim sistemine destek vermeyi sona erdirdiğini duyurdu.

Windows 7, 2009 yılında kullanıma sunulmuştu. 10 yılı doldurduktan sonra şirket tarafından gözden çıkarılan işletim sistemini kullananlar artık güvenlik güncellemesi sunulmayacağı için risk altında olacak.

Windows 7 işletim sistemi yüklü bilgisayarlar faaliyete devam edecek ancak bu sadece bireysel kullanıcılar açısından tehlikeli bir durum oluşturacak. Çünkü Microsoft, bireysel kullanıcıları yüzüstü bırakmış olsa da kurumlara destek vermeyi sürdürecek.

Şirketler 2023’e kadar Windows 7 desteği alacak

Windows 7 Pro ve Windows 7 Entreprise sürümleri kullanan şirketlere, Ocak 2023’e kadar ücret karşılığı destek verilecek. Bu destekten mahrum kalan bireysel kullanıcıların kesin çözüm olmasa da antivirüs gibi yazılımlarla önlem alması gerekecek.

Öte yandan Microsoft, Windows 7’den güncel sürüm olan Windows 10’a geçmek isteyen kullanıcılar için yeni bir bilgisayar almanın daha mantıklı olduğunu belirtiyor. Çünkü eski bilgisayarların donanımsal olarak uyumsuzluğu Windows 10’da sorun yaşatabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir