Windows 8’li akıllı telefonlar nihayet geliyor

Windows 8 işletim sistemine sahip cep telefonlarının tanıtımı yapıldı. Microsoft, akıllı telefon pazarından daha büyük bir pay kapmak umuduyla geliştirdiği yeni telefonlarının “en hızlı internet tarayıcı programı” ile donatıldığını söylüyor. Microsoft’un bahsettiği program bize pek yabancı değil, Internet Explorer’ın 10 versiyonu.

Şirket, bu son model telefonun, taşınabilir diğer cihazlar arasındaki en hızlı internet ortamını sunacağını söylüyor. Microsoft, Skype adlı haberleşme ortamının görüntülü konuşma programıyla da en iyi uyumun bu telefonda sağlandığını söylüyor.

Nisan ve Haziran ayına ilişkin veriler, Microsoft’un taşınabilir cihaz piyasasında yüzde 3,1’lik bir paya sahip olduğunu gösteriyor. Teknoloji geliştirme kişi ya da şirketlerinin bazıları pazar payındaki bu oran nedeniyle yeni telefon için uygulamalar geliştirme fikrine soğuk bakmıştı.

HTC, Nokia ya da Samsung, “WP8” olarak anılan temel ürünlerinin tanıtımını geride kalan aylar içinde yapmış ancak ilgili programın kullanım hakkı Microsoft’a ait olduğundan ve şirket gerekli izni vermediğinden piyasaya sürememişlerdi.

Yeni Window 8 telefonları Avrupa’da bu hafta sonunda satışa sunulacak; dünya genelindeki satışlar da Kasım ayında başlayacak. CSS araştırma kuruluşu başkanı Ben Wood “Taşınabilir cihazlardaki pazar payının Microsoft için taşıdığı önemin azımsanamayacak büyüklükte olduğunu” söylüyor.

Wood, dünya genelinde bu sene, 800 milyon akıllı telefon satılmış olacağını; sektörler arasında en hızlı büyüyen bu alanın en büyük kar fırsatlarını sunduğunu söylüyor.

CSS uzmanı, taşınabilir cihaz satışlarının önümüzdeki üç yıl içinde yıllık bir milyar rakamına ulaşacağını ifade ediyor. BBC’nin haberine göre, Microsoft, Windows 8 işletim programıyla çalışan tablet bilgisayarının tanıtımını da geçen hafta yapmıştı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Samsung Galaxy C8 n11’de satışa sunuldu

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir