Yahoo’daki görüntülü sohbetler kaydedildi

İngiliz Elektronik İstihbarat Dairesi’nin (GCHQ), Yahoo üzerinden yapılan görüntülü konuşmaları kaydettiği iddia ediliyor.

Söz konusu izleme faaliyeti, 2008-2010 yılları arasında gerçekleştirildi. İngiliz ‘The Guardian’ gazetesine göre, Ancak faaliyetlerin 2012’ye kadar sürdürüldüğü bulguları da var.

Optik Sinir (Optic Nerve) adı altında yürütülen programın, örgütün şüphelilerin yüzlerini tanımayı hedeflediği belirtiliyor. Programın her beş dakikada bir ekran resmi aldığı, ayrıca görüntülü sohbet oturumu açan kullanıcıların adresleri ve sohbetleri hakkında detaylı bilgi topladığı belirtildi.

Programın yalnızca ilk altı ayında 1,8 milyon fotoğraf kaydettiği belirtiliyor. Fotoğraflar arasında cinsel içerikli olanların da bulunduğu öne sürülüyor.

Yahoo’dan yapılan açıklamada şirketin casusluk faaliyetinden haberi olmadığı belirtildi. Şirket sözcüsü ‘Casusluk faaliyetinden haberimiz yoktu. Bu tip faaliyetlere kesinlikle müsamaha göstermeyiz’ şeklinde konuştu.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, İngiliz Elektronik İstihbarat Dairesi, (GCHQ) ise konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti. GCHQ, gizli servislerin faaliyetleri hakkında bilgi vermemenin normal bir işleyiş olduğunu belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir