Yahoo’dan Facebook’a patent davası

İnternet şirketi Yahoo, sosyal paylaşım sitesi Facebook aleyhine Amerika Birleşik Devletleri’nde fikrî mülkiyet davası açtı. Yahoo, kısa süre sonra hisselerini halka açmayı planlayan Facebook’un ‘internette reklam verme sistemleri ve metodları’ konusunda kendisine ait olan 10 patenti ihlâl ettiğini savunuyor.

Akıllı telefonlar üreten teknoloji şirketleri arasında buna benzer davaların örnekleri daha önce görüldü ancak bu son dava dev şirketler arasındaki mücadelenin yeni bir cepheye taşındığının işareti. BBC’ye göre, Yahoo’nun yaptığı yazılı açıklama, şirketin, açtığı davanın güçlü temellere dayandığına inandığını gösteriyor.

Dava dilekçesinde “Yahoo’nun sahip olduğu patent hakları, mesaj ve haber akışı sistemlerini, sosyal medya uygulamalarını ve sahtekârlığı önleyici, kişisel bilgileri koruyucu reklam programlarını içeren yenilikçi çevrimiçi ürünleri kapsar. Facebook’un, kullanıcıların profiller yaratmasına ve diğer özelliklerinin yanısıra bireyler ve şirketlerle paylaşıma girmesini sağlayan tüm sosyal paylaşım ağı modeli, Yahoo’nun patentle korunan sosyal paylaşım ağı teknolojisi üzerine kurulmuştur” ifadeleri yer aldı.

Facebook ise, Yahoo’nun, aralarındaki sorunu mahkeme dışında çözmek için yeterince çaba sarf etmediğini belirtiyor ve Yahoo’nun tercih ettiği yolu ‘şaşırtıcı’ diye niteliyor.

Facebook şirketinin açıklamasında “Facebook’la uzun süredir işbirliği yapan ve bu işbirliğinin getirdiği olanaklardan fazlasıyla yararlanan Yahoo’nun mahkeme yolunu tercih etmesinden hayal kırıklığı duyduk” denildi.

Bu dava, Yahoo’nun 2004 yılında halka açılan Google’a karşı başlattığı hukukî mücadeleyle benzerlikler taşıyor.

Yine fikrî mülkiyet ihlâllerine dayanan davada Google, anlaşmazlığı mahkeme dışında çözme yolunu tercih etmiş, Yahoo’ya 2,7 milyon hisse vererek uzlaşmaya varmıştı.

Uzmanlar, daha önce işe yarayan bu taktiği şimdi Facebook’a karşı kullanmak istediğini ancak Facebook’un kolay teslim olmayacağını belirtiyorlar. Bu davanın Facebook hisselerinin halka arzını etkilemesi de beklenmiyor.

Bilgisayar program kodlarının nasıl patent altına alınacağı konusunda belirsizlik var. Hukuk uzmanları, yahoo ve Facebook arasındaki bu davanın, sosyal medya uygulamalarını içeren ilk emsal dava olduğunu belirtiyorlar.

Bilişim teknolojisiyle ilgili bazı kurumlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Yüksek Mahkeme’ye başvurarak bilgisayar kodları konusundaki belirsizliği aydınlatılmasını, bu programların hangi şartlar altında fikrî mülkiyet kapsamına girdiğinin belirlenmesini istemişlerdi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir