Yeni AVATAR filmlerini bu kamera çekecek

James Cameron’ın Lightstorm Entertainment’ı, yakında çekilecek “Avatar” devam filmlerinde ana görüntü için Sony’nin yeni VENICE film kamerası sistemini kullanacak.

2009’da vizyona giren ve yine Sony profesyonel kameralarıyla çekilen ilk “Avatar” filmi; ilgi çekici hikayesi, sürükleyici 3D görüntüleri ve olağanüstü görselleri ile gişe rekorları kırdı. Serinin yeni filmleri; gelişmiş özel efektler, daha ayrıntılı prodüksiyon koşulları ve zorlu canlı aksiyon sahneleri ile görsel kalitesini büyük ölçüde yükseltecek.

Lightstorm’a göre, Avatar hikayesine devam etmek ve izleyicilere yepyeni bir deneyim yaşatmak için doğru tercih Sony VENICE kamera sistemi idi.

Yönetmen James Cameron şunları söyledi: “VENICE kamera, şimdiye kadar gördüğüm en olağanüstü görüntüyü sunuyor. Siyahlar zengin, derin ve kadife gibi; vurgular ve kaynak ışıkları inanılmaz parlak. Yüksek Dinamik Aralık teriminin anlamını ilk defa gerçekten kavradık.”

VENICE kullanılan “Avatar” devam filmlerindeki ana görüntü aşamasının 2019’un ilk çeyreğinde başlaması beklenirken, performans çekimi halihazırda yapım aşamasında bulunuyor. Süreç; çoklu Alpha aynasız değiştirilebilir lensli kameralar, PXW-Z450 ve PXW-320 video kameralar ve RX0 kamera gibi çeşitli ek Sony görüntüleme teknolojileri ile destekleniyor.Prodüksiyonda, kamera arkası ve fotoğraf çekimi için de Sony F55 ve Alpha kameralar kullanılıyor.

Cameron, “19 yıldır Sony CineAlta kameralarla zevkle çekim yapıyorum ama VENICE kamera ile Avatar 2 ve 3’ü çekmek için gerçekten sabırsızlanıyorum” diye ekledi.

Sony, VENICE’i Lightstorm’un spesifik ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirmek için yakın iş birliği içinde çalıştı ve James Cameron, prodüksiyon ekipleri ve Sony mühendislik ekibi arasında düzenli toplantılar düzenlendi.

Sony Electronics Dijital Görüntüleme Başkanvekili Neal Manowitz, “Devam eden bu geliştirme iş birliğindeki amacımız, Lightstorm’un vizyonunu gerçekleştirmesi ve hikaye anlatımına eşsiz yaklaşımını sunması.Avatar’da, VENICE oldukça zorlu ortamlarda kullanılacak. Kameranın Full Frame sensörü; en-boy oranı, çeşitli bokeh ve çekim gereksinimlerine uygun lens seçimi konusunda tam esneklik ve özgürlük sağlıyor” diye konuştu.

Sony-Lightstorm iş birliği, 1999 yılında başladı ve kamera gövdesinin asıl görüntü sensörü bloğundan ayrılmasına olanak sağlayan, eşsiz bir uzatma sisteminin geliştirilmesiyle sonuçlandı.Görüntü kalitesinde düşüş yaşanmadan, her sensör ve kamera gövdesinin bir kabloyla 20 fite varan mesafelerden bağlanması ile VENICE’te de benzer bir yaklaşım benimsendi. Vizyona girecek “Avatar” devam filmlerinde, birden çok VENICE kamera çeşitli 3D stereoskopik donanımlarla eşleştirilecek.

Yeni Sony kablolama sistemi kullanılarak donanımda taşınacak tek VENICE parçası görüntü sensörü optik bloğu olacak ve bu da yerleşik kamera ağırlığını sensör bloğu başına yaklaşık üç libre olmak üzere büyük ölçüde azaltacak. Cameron ve Lightstorm ekibi, ağırlığı azaltıp ergonomiyi iyileştirerek daha fazla esneklik ve özgürlükle çekim yapabilecek.

Sony Film Kameraları Pazarlama Müdürü Peter Crithary şunları ekledi: “Bu yeni uzatma sistemi, müşterilerimizi dinleyerek güçlü ve tutarlı geribildirimleri toplamamızın ve bunları ürün geliştirme aşamamıza dahil etmemizin mükemmel bir örneği. ‘’Avatar’ devam filmleri, yeni VENICE Uzatma Sistemi’nin kullanıldığı ilk sinema filmleri olacak ancak sınırlı alanlarda el tipi sabit kameralar, drone’lar, gimbal’lar ve uzaktan montaj ile birlikte, bu sistemin daha geniş kullanım alanı açısından muazzam bir potansiyeli var.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir