Yeni bir reklam mecrası: Wordego

Metin Madenciliği Yazılımları A.Ş. tarafından TÜBİTAK desteği ve Teknokent teşvikleriyle hazırlanan Wordego, Türkiye’nin ilk ve tek Online Bilgi Bankası ve Reklam Hedefleme uygulaması olma özelliğini taşıyor.

Wordego’yu, web sitesi ziyaretçilerinin üzerine çift tıkladıkları, ya da seçip bıraktıkları kelimelerin (kişilerin, kurumların, mekanların, etkinliklerin) ne olduğunu anında tespit eden ve bunlara ilişkin online bilgi ve görsel içerik sağlayan bir bilgi penceresi olarak tanımlayabiliriz.

Bu yönüyle Wordego, site ziyaretçilerine bulundukları sayfadan hiç ayrılmadan ve sadece tıklama yaparak, kelimelerin anlamlarını öğrenme; kişilerin biyografilerine ulaşma; mekanların ve kurumların iletişim bilgilerine erişme; kültür sanat etkinliklerinin künye bilgilerine ulaşma; sorgulanan her konudaki resim ve videoları görüntüleme; ilgili güncel haberleri tarama ve o hafta atılan tweet’leri okuma imkanı veriyor.

Diğer bir yönüyle ise Wordego, site ziyaretçilerinin sorguladıkları tüm kelimelere ilişkin bilgi döndürürken, açılan bilgi penceresinin altında tüm bu kelimelerin ilişkili oldukları dijital reklamların gösterimine imkan tanıyor.

Wordego, sayfa içeriğine özel sabit reklam gösterimi yapan Google Adsense gibi çok önemli bir dijital reklam aracından farklı olarak, kişinin bulunduğu web sitesinde o an için ilgi duyduğu, merak ettiği ya da konsantre olduğu konuya ilişkin dijital reklamların gösterimini yaparak, son derece etkin reklam hedeflemesi yapabiliyor.

Örneğin; kullanıcı bir ekonomi terimi olan “arbitraj” kelimesinin üzerine çift tıkladığında, bu kelimenin anlamını Wordego bilgi penceresi  içinde anında görüntülerken; bilgi penceresinin altında bir banka ya da finans kurumuna ait reklamın online gösterimi yapılıyor. Benzer şekilde, kullanıcı “Fatih Terim” kelime grubunu seçip bıraktığında, Fatih Terim’in biyografisine, resimlerine ve videolarına anında ulaşırken, bilgi penceresinin altında örneğin bir spor ayakkabı reklamı görüntüleniyor.

Sitesine reklam almak isteyen web yayıncılarını ve reklam verenleri online bir platformda ilk kez buluşturan Wordego, kendi reklam portföyüne sahip web yayıncılarına da, portföylerindeki reklamları Wordego üzerinden gösterebilme imkanı tanıyor.

Wordego kullanan web siteleri, ziyaretçilerine zengin bilgi ve içerik sağlamanın yanı sıra, sitelerinde kişiye özel reklam gösterimi yaparak ekstra reklam geliri elde ediyor. Wordego reklamcıları ise reklam hedeflemesi yoluyla reklamlarını doğrudan hedef kitlelere ulaştırabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir