Yeni iPhone öncekinden daha dayanıksız

Akıllı telefonları dayanıklılık testine tabi tutan SquareTrade, yeni iPhone’ların önceki modellere göre daha kolay kırıldığını belirtti.

Apple’ın yeni piyasaya çıkan iPhone 5S modelinden alan tüketicilerin, telefonlarını yere düşürmemeye dikkat etmesi gerekebilir.

Elektronik cihazlar için sigorta planları satan SquareTrade sitesi, aralarında yeni iPhone’ların da olduğu beş telefon modelini dayanaklılık testine tabi tuttu.

1,5 metre yükseltikten yere bırakılan, suya batırılan, masa üzerinde kaydırılan telefonlara, sağlamlıklarına göre risk puanları verildi. Telefon ne kadar sağlamsa, risk puanı o kadar düşük oldu.

Teste tabi tutulan iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 5C, Samsung Galaxy S4 ve Google Moto X telefonlar arasında en kötü performansı Galaxy S4 sergiledi.

CNBC-e’nin haberine göre, risk puanı 7 olarak belirlenen Galaxy S4, su altında 10 saniye kaldıktan sonra bozuldu. Telefon yüksekten bırakılma testini de geçemedi.

iPhone 5, aldığı 5 puan ile, plastik kaplı iPhone 5C’den daha sağlam olduğunu gösterdi. 5C’nin risk puanı 6 olarak belirlendi. iPhone 5S de sağlamlık testinde 5,5 puan alarak bir önceki iPhone modelinin gerisinde kaldı.

Google’ın Moto X modeli ise testleri ufak çiziklerle atlatarak beş telefon arasındaki en sağlam model olduğunu gösterdi. Moto X’in risk puanı 4,5 olarak belirlendi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir