Yeni teknolojiler Berlin IFA’da sergilenecek

Ne kadar elektrik harcadığını Twitter’da paylaşan bir buzdolabı ya da bilgisayar özelliklerine sahip bir kol saati… Son teknolojiye sahip elektronik ürünler Berlin’de Uluslararası Elektronik Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Elektronik ürünler konusunda dünyanın önde gelen fuarlarından bir olan IFA’nın ne denli önemli bir yere sahip olduğunu rakamlardan da anlamak mümkün. Dünyanın dört bir yanından bin 500 firmanın katılacağı fuarı, 45 bini uzman olmak üzere toplam 240 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Altı günlük fuarı 6 bin de gazeteci takip edecek. Berlin Fuarı Direktörü Christian Göke şunları söylüyor:

“Kendi alanımızda ilk sıraya yükselmeyi başardık. Dünyanın hiçbir yerinde bir fuarda bu kadar yeni ürün görücüye çıkmıyor. Branş çalışanları da bu yenilikleri görmek için buraya geliyor. Büyük konuşmak istemiyorum ama buraya gelenler, daha sonra piyasada ciro getirecek ürünleri görmüş oluyor.”

Televizyon satışlarında düşüş

Fuar yönetimi, IFA’da 3 milyar 800 milyon euro tutarında iş anlaşmaları yapılacağını tahmin ediyor. Almanya’da ise bu sene elektronik alanında 28 milyar 100 milyon euroluk ciro bekleniyor. Fakat bu hedefe ulaşmak için biraz daha sabredilmesi gerekiyor. Zira yılın ilk yarısı beklentileri karşılamadı. Eğlence ve telekomünikasyon piyasası yüzde 3 oranında küçüldü.

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve elektronik ev eşyalarının satışları tatmin edici düzeyde olsa da, klasik elektronik ürünlerin satışında yüzde 20’lik bir azalma meydana geldi. İletişim ve Eğlence Elektroniği Derneği Başkanı Hans Joachim Kamp bu düşüşün branşı sarstığını ifade ediyor:

“Beklediğimizden daha büyük bir düşüş oldu. Televizyon satışlarında yüzde 15 ila 17 arasında bir azalma beklentisi içindeydik, zira geçen yıl Avrupa şampiyonaları vardı ve analog yayınlar sona erdi. Bu sene hiçbir şey yoktu, bu da televizyon satışlarında yüzde 25’lik bir azalmaya yol açtı.”

‘Bilgisizlik hâkim’

Üç boyutlu televizyon teknolojisinin de satışlara büyük bir canlılık getirmesi beklenmiyor. Büyük umutlar bağlanan üç boyutlu teknolojiye sahip televizyonlar üreticileri hüsrana uğrattı. Kamp, hiç kimsenin gözünde gözlükle saatlerce televizyon karşısında oturmadığını ifade ediyor. Şimdiki gözde ürün ise internet ile televizyon teknolojisini birleştiren akıllı televizyonlar. Almanya’da şimdiye dek beş milyon akıllı televizyon satıldı, yıl sonuna kadar da bu rakamın yedi milyona ulaşması bekleniyor.

Bu konuda müşterilerin bilgilendirilmesi amacıyla IFA’da bir medya kampanyasının başlatılması planlanıyor. Kamp, pek çok Alman müşterinin ‘akıllı TV’ konusunda bazı çekinceleri olduğunu, bu konuda bilgisizliğin hâkim olduğunu ifade ediyor: “Bir anket yapıldı ve ankete katılanların dörtte birinin akıllı televizyonun ne olduğunu bilmediğini gördük. Bir akıllı televizyona sahip olmak başka bir şey, internet bağlantısı kurmak bambaşka bir şey… Ancak bunu şu anda tüketicilerin yüzde 58’i yapıyor.”

Deutsche Welle’nin haberine göre, internet bağlantılı ve birbirleri ile iletişim kurabilen elektronik cihazlar fuarda öne çıkması beklenen ürünler. Geçmişin klasik cihazları yerini çoktan bilgisayar ya da akıllı telefonla ile iletişim kurabilen akıllı cihazlara bıraktı. Örneğin elektrik tüketimini Twitter’da bildiren buzdolapları giderek dijitalleşen dünyada normal ürünler arasına girdi. Tüm bu yeniliklerin, beş gün sürecek fuarda sergilenmesi bekleniyor.

Ancak bu ürünlerin verimli bir şekilde kullanımı, tüketicilerin baş döndürücü teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmesine bağlı. Zira dinleme faaliyetleri ve veri toplama skandalları, madalyonun diğer yüzüne işaret ediyor. Ancak IFA’da ‘akıllı dünya’nın bu karanlık yönünün fazla ele alınması beklenmiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir